Икономистът отбеляза, че финансовият министър Асен Василев преценява, че икономиката се възстановява и „оттам се опитва да направи рамката на една бюджетна политика в растяща икономика, а не кризисна“. „Точно защото няма съществена промяна в политиката, не приемам, че връзката е от реформи, фискални и бюджетни политики към растеж. Можеше да има много по-смели действия в посока да се ускори този растеж“, посочи Лъчезар Богданов.
Икономистът е на мнение, че България не е заплашена от бюджетните правила в ЕС за влизането в еврозоната поради обявения бюджетен дефицит. Така той се противопостави на изказаното само преди дни мнение на бившия вицепремиер Николай Василев, според когото дефицитът ще достигне 8% и „ще трябва да забравим за еврозоната за поколения напред, а децата ни ще плащат дългове“.
Той напомни, че стопанските индикатори показват, че България ще има най-доброто тримесечие (последното на 2021 година), тъй като много от показателите за индустриите са на много по-високо ниво отпреди пандемичната криза. Икономистът риторично попита защо сега да има такива помощи и субсидии, които имаха логика през април, май и юни 2020 г., когато бизнесът беше затворен. Той потвърди, че дори някъде икономиката, в някои точки прегрява, и това се вижда от затрудненията при свръх търсене и рязко покачване на търсенето и потреблението.
В проектобюджета липсват конкретни идеи как печалбите на бизнеса могат да бъдат използвани за трансформация на икономиката към създаване на по-висока добавена стойност. Така Богданов коментира рамката на Бюджет 2022.
Той е на мнение, че много от реформите могат да стимулират растежа и в същото време да не са толкова мразени и непопулярни.
„Има възможност за активиране на повече приходи и разширяване на данъчната основа през по-ниски данъчни ставки, през стимулиране на инвестициите, изкарване на някои от доходите на светло. Някои от разходите могат да бъдат съкратени, а други финансирани със заделените в края на миналата година средства“, съветва Богданов.
С кои от предложените промени в алтернативния бюджет на ИПИ може да се постигне икономически растеж, нарастване на доходите и повече инвестиции? Кои от инфраструктурните проекти не могат да се изпълнят? Постижим ли е ръст от 4,8% на българската икономика?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването Бизнес старт може да гледате тук.