Към края на пролетта ще има рязко намаляване на случаите на коронавирус и в България, а през лятото ще има затишие. Това прогнозира Тодор Кантарджиев, съветник на Столичната община по здравните въпроси и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Той допълни, че здравната система ще може лесно да ограничава отделни взривове на заболяемостта през есента. „Хубавото за омикрон е, че много нисък процент влизат в болница и много нисък процент са с тежки прояви на заболяването“, коментира той по БНР. И допълни, че за нашата страна има сигурно доказателство, че заболяването преминава по-леко.
Според резултатите от секвенирани проби едва 7 души от 227 с омикрон са на болнично лечение, уточни проф. Кантарджиев. По думите му е добре, че поддържаме по-ниски показатели на брой хора в болници.
Мерките срещу пандемията не трябва да са много строги и ограничителни, но трябва да са навременни, обобщи Кантарджиев. Според него ефектът на въвежданите мерки трябва да е видим след две седмици, в противен случай се губи мотивацията на населението.
Смесена инфекция на грип и коронавирус е рядкост, каза още Тодор Кантарджиев.
Повече от половин милион души у нас са си сложили трета, бустерна инжекция, допълни специалистът.
Вече 40-50 години се работи по универсална ваксина срещу грип, но всяка година СЗО променя състава на противогрипните ваксини, коментира още проф. Кантарджиев по темата за разработването на универсална ваксина срещу Covid-19. По думите му универсална ваксина се изработва много трудно.
В София 68 на сто от интензивните легла за лечение на пациенти с COVID-19 са заети към вчерашна дата, посочи Кантарджиев по БНТ. Съгласно плана на правителството за управление на пандемията столицата се намира на прага на Етап 3.
14-дневната заболеваемост е около 2300 на 100 хил. като единствено област Благоевград изпреварва София откъм разпространение на вируса.
47% от жителите на София са ваксинирани. Проблемът с разпространението на вируса в града обаче остава заради голямата циркулация на хора от цялата страна. За хората без ваксина и без досег с предишни варианти на коронавирус обаче опасността да попаднат в болница остава голяма, предупреди Кантарджиев.
Според него трябва да се предвидят още болнични легла за деца, защото при последната вълна расте броят на най-малките пациенти.
Той призова предприятията да въведат работа на ротационен или групов принцип, така че да не се засичат отделните групи служители. Опасността е да се разболеят много хора наведнъж и да се получи временна нетрудоспособност.
Той посъветва да се продължи с проветряването на помещенията, да се поставят апарати за стерилизация в училищата и в обществените сгради, както и да се въведат нови методи за трайна дезинфекция на повърхности със сребърни наночастици, осигуряващи едномесечна защита.
Общо 2847 нови случая на COVID-19 са регистрирани у нас през изминалите 24 часа. Те са установени след направени 13 268 теста. Това означава, че процентът на положителните проби е 21,45, показват данните в Единния информационен портал.
Излекуваните през последното денонощие са 1376. Изгубилите битката с коронавируса за същия период са 28 души. Всички починали със заразата за изминалите 24 часа не са ваксинирани.
5309 се лекуват в болниците в страната, като 550 се намират в интензивни отделения.
202 421 са активните случаи към 24 януари.
Поставените дози ваксина за последното денонощие са 1938.
преди 2 години бай Шиле откри топлата вода ... грипът изчезвал през пролетта ... зеленият сертификат обаче не . отговор Сигнализирай за неуместен коментар