IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Инфлацията в България достигна 13-годишен връх през декември

За година цените на горивата и смазочните материали за лични транспортни средства са се увеличили с 38,2%

12:19 | 18.01.22 г. 10
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Годишната инфлация в България за декември 2021 г. спрямо декември 2020 г. е 7,8%  Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ), публикувани днес. Подобни поскъпване у нас се наблюдаваше последно в края на 2008 г.

За декември спрямо ноември статистиката отчита инфлация от 0,9%, като това е трети пореден месец на ръст на показателя на месечна база след октомври и ноември. Средногодишната инфлация за периода януари - декември 2021 г. спрямо периода януари - декември 2020 г. е 3,3%.

На фона на пандемията се наблюдава значителна несигурност за това как този темп на инфлацията ще се развие идните месеци и за България.

in1 in1

Cпopeд хapмoнизиpaния индeĸc, cpaвним c дaннитe oт ocтaнaлитe дъpжaви oт EC, мeceчнaтa инфлaция e 0,8%, а годишната инфлация за декември 2021 г. спрямо декември 2020 г. е 6,6%. За сравнение през ноември този индекс бе 6,3%. Важно е да отбележим още, че именно това е един от Маастрихтските критерии, който ще бъде взет предвид по пътя на България към влизането в еврозоната.

От данните на НСИ се вижда още, че за година поскъпването на хранителните стоки и безалкохолните напитки е с 8,9%. Най-голямо е увеличението при животинските и растителни масла и мазнини – 24,4%. Хлябът е поскъпнал с 15,2%, млякото, млечните продукти и яйцата – с 9,8%. Цената на зеленчуците е нараснала с 12,4%, а на плодовете – с 9,6%.

Алкохолните напитки отчитат ръст от 1,4%.

При транспорта цените са се увеличили с 22,2%. При газообразните горива ръстът е 102,8% за година, твърдите горива са се увеличили с почти 26%, а цените за топлоенергия – с 19%. За цялата 2021 г. горива и смазочните материали за лични транспортни средства са поскъпнали с 38,2%. Цените за ремонт и поддръжка на автомобили са се повишили с 10%.

Цените на услугите за текущ ремонт и поддържане на жилище са нараснали с 11,3%.

Според НСИ за изминалата година лекарствата са поскъпнали с 0,8%, а лекарските услуги с 3,4%. Вестниците и периодични издания пък са поскъпнали със 17,%.

in2 in2

Намаление на годишна база се отчита единствено на цените в сектора на съобщенията и то е с 5,3%, както и при пътнически въздушен транспорт, където намалението е 7,8%.

На месечна база през декември 2021 г. спрямо предходния месец цените на хранителни продукти и безалкохолни напитки регистрират увеличение с 1,4%. Алкохолни напитки и тютюневи изделия поскъпват с 0,4%. Цените в сектор „Здравеопазване“ се покачват с 0,1%. Увеличението при транспорт е 0,7%. Поскъпването при развлечения и култура е с 4,7%.

За месец материалите за ремонт и поддържане на жилище скачат с 1,9%,

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:04 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 2 rate down comment 0
Иван Митев
преди 2 години
Съответните органи на държавната власт ползват неправилна основна същност на инфлацията. Лошото емитиране на пари е водещата причина за инфлацията в съответната държава. Централната банка няма капацитет за устойчиво противодействие срещу инфлация. Държавата е поразена от паричната грешка. Запазването на злокобната парична политика завишава щетите. Защо се запазва водещата причина за инфлацията? Постижимо е устойчиво развитие. Прекратяването на съдбовната парична грешка зависи от волята на държавната власт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 0
redcretin
преди 2 години
Ами хайде, произвеждай - какво дращиш тука? :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 4
Веск
преди 2 години
Кръгова икономика. ТАм е изтината. Всичко да си произвеждаме сами. Макар да сме малки. Зърно - фураж - животни - месо - консерви. Цимент, желязо, тухли, гипс, керемиди, бои и т.н. за строителството. Ами платове, ами стругове и машини, камиони, автомобили. Нищо. Само внос. Да ама не. 1600 тухларници е имало у нас по соца. Преди години бяха останали само 6 май. Извинявайте - глина под път и над-път, а ние тухлите си внасяме от чужбина. Инфлациата яко ще ни бие. Кунева и сие демократически *** затвориха 4 блока по 440 мегавата. Сега тока бил скъп. Даже валутата си посрамихме 1997ма и реално я загубихме. Лева е чиста формалност днес. Ние нямаме никакви сили да се противопоставим на това, което светът ни поднесе. То мебелите си внасяме почти изцяло, доматите, абълките. Каквото ни се поднесе това ще папаме - инфлация - инфлация, рошкови - рошкови.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 1
Веск
преди 2 години
Тези дето се гЪзифицирНаха последните месеци сега си сипят главите с пепел. У нас сигурна е само смъртта. Тези с котли на пелети и те греизкат дръвцето. Ужас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 4
Веск
преди 2 години
Кога ръкопляскахте на лудата Грета не ви беше скъпо. Е, залените уйдурми се оказаха скъпа работа. Цените на суровините , в т.ч. енергоносителите явно си тръгнаха нагоре и така може да иде 10 години. Инфлацията трябва да се овладее. Чрез лихви и отказ от изкупуване на активи от страна на центр. банки. Спокоооо. Поне 26-27 трилиона долара са напечатаните пари от разните там независими центр. банки. Отделно само за ковида що пара хвърлиха. Естествено инфлацията трябва да изяде огромните дългове на маса държави. Бедните обедняват. Най-богатите двойно забогатяват. Следа няма от средна класа. 1 процент супербогати могат и на Марс да се изнесат, а ние тук у *** на мръсно и скъпо. Вече ни предлагат да се заселим и под земята - Илон Мъск. Не сме достойни за отгоре. Те робите и под земята могат да бачкат. Образованието също се дели вече - елитарно и за ***. У нас естествено ще има само от второто. Ставаме роби. Томас Ман го е показал. Роби бачкат. Едно време му викаха, че било утопия за социализъм. Не, за робство е. Нямаш право да се движиш. Спиш по часове. Работиш в комуна. Никакви свободи. А бе не е на добре. Въртим, сучем и пак на комунизъм се обръщаме. Всички еднакво бедни и зависими. Частен бизнес - дааааа, ама само ако държавата благоволои да ти помогне. Баш като на Ленин НЕПа май.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 1
khao
преди 2 години
газта... как какво! само дето в България има преко сили 5 панелки дето са газифицирани!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 2
khao
преди 2 години
малиии газ, газ ... порточанов..! щото всеки у нас ползва газ ежедневно! ... да ви еааа в промитите петолъчки!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 1
ПИЧ
преди 2 години
Kolio, ами представи си за хора с 400-500 лв, в някоя панелка - те какво ще заплатят по-напред ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 5
petrg5s
преди 2 години
Продължаваме промяната.другари !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 3
Kolio7
преди 2 години
Абе следващата зима ще я караме с режим на тока, тройна цена на газта и по якета вкъщи, поне за мен е очевидно. Хора със заплата 2000лв ще трябва да решават дали да си платят газта/тока или да си купят ядене с тия пари. Ама сега е модерно да не мислим за бъдещето, така че просто затваряме очи и разтваряме бузките.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още