Той уточни, че „партньорите от Северна Македония не искаха да говорят със служебен, а с редовен кабинет и това наложи участието на президента Румен Радев на преговорите за Западните Балкани и разширението на ЕС“.
Гърдев е категоричен, че няма разнобой между правителството и президента за българската позиция за присъединяването на Северна Македония.
„Стъпихме върху рамковата позиция на Министерския съюз, декларацията на 44-ото Народно събрание, и добавихме, че ще започнем абсолютно интензивен диалог с нашите колеги от Северна Македония“, обясни политикът.
Гърдев смята, че резултатите от преговорите и бързото им начало не трябва да бъдат поставяни пред София, а пред Скопие, и това трябва да се обяснява пред европейските партньори.
Регионалният представител на Европейската асоциация за международни отношения е убеден, че процесът ще бъде необратим и може да започне, когато бъдат изпълни условията по договора със Северна Македония.
Той потвърди, че няма да се допуска антибългарска реторика, но и няма да се поставят предварителни условия от българската страна.
„Премахването на езика на омразата и защитата от дискриминация на хората с българско самосъзнание в Северна Македония е обвързано с общите европейски ценности. Ние сме част от Европейския съюз и Скопие трябва да разбере, че води преговори с ЕС, каза Гърдев. – Става дума и за правата на хърватите, и на черногорците, и на българите като държавообразуващ народ.“
Той подчерта, че в България трябва да сме сигурни, че решенията от преговорите ще се спазят, независимо от политическата обстановка в западната ни съседка, и напомни, че самият процес по промяна на конституцията на страната не е толкова сложен, „както видяхме след Преспанското споразумение“.
По думите на Гърдев България има съюзници по темата в ЕС, но те съзнателно не са водили политика за официализиране, заради разбирането, че това са партньорски отношения.
„Има разбиране от нашите колеги и партньори, че нашите искания не са дребнаво заяждане... Извиването на ръцете на България от Скопие и търсенето на такива съюзници не е коректно“, е мнението на регионалния представител на Европейската асоциация за международни отношения.
Димитър Гърдев се надява, че следващите шест месеца може да донесат решение на преговорите.
В коментар за Източното партньорство на ЕС и разширяването на Евросъюза към Грузия, Молдова и Украйна, политикът заяви, че „Европа трябва ясно да постави базовите си изисквания и да не се влияе от политическата и военната конюнктура“. „Това е заявка към гражданите, а не политическото ръководство на тези държави“, убеден е той.
Как трябва да се развива новата проактивна българска външна политика може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие“ може да намерите тук.
преди 2 години Кой от СИЧКИТЕ конници? Боко не е ли вече там при авера си Васил Божков? Оня доста се бръкна за него и Горанов чрез Шехерезада. А и ГешеФт-Каренин може да помисли. За ПееФски разбрахме, че е отслабнал и е на първия ред в Народното събрание. На рамо да си го носят. Чакаме разместване. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години мани я РСМ, кажи кво прай дубайския конник? отговор Сигнализирай за неуместен коментар