Той посочи, че адаптациите към климатичните промени са изключително разнообразни. „Има пряка корелация между тези изменения в климата и количествата на валежите. Има и пряка корелация около това, че големи количества валежи падат за много кратко време“, каза той и смята, че в такива ситуации е много важно да не се допускат жертви.
„Плановете ни за евакуация и плановете за бързи действия трябва да са изрядни, както и подпомагането на най-пострадалите”, съветва доц. Стойчев.
Според него само еколозите биха могли да кажат, че има нарушаване на водните количества и че е трябвало да бъдат преизчислени модулите на оттока по нов начин.
Според него най-важно е да има преразглеждане на стратегическите документи и на действията ни за реакция.
„Полезно би било, смята експертът, да се направи дигитална карта, на която да се изчислят заливните тераси на реките, да се променят общите устройствени планове на общините, както и изискванията за сградите, които се намират на територията на тези заливни тераси.“
Доц. Стойчев подчерта, че нито едно ведомство няма капацитета само да се справи с тези проблеми, но все пак устройствени мерки са належащи, защото ако се възстанови инфраструктурата по начина, по който е била, то „при следващото изваляване“ ще се стигне до същата ситуация.
“Когато разходваме средства за инфраструктурата в тези региони, то това трябва да става по нови завишени нормативни правила”, отбеляза доц. Стойчев.
До момента няма информация, че се работи по нови инфраструктурни правила, които да са адекватни на цялото селищно устройство.
По думите му когато се сменя властта, административният капацитет на държавата рязко спада и дългосрочното стратегическо планиране остава на заден план.
Знак за нерешени проблеми ли е ситуацията в бедстващите общини? Трябва ли да се засили строителният надзор при изпълнението на проекти по Закона за устройство на територията? Какви са приоритетите на новата власт в регионалната политика? Какво не хареса Европейската комисия в Плана за възстановяване и устойчивост на България? Ще задейства ли новото управление на страната ни процеса на справедлив енергиен преход? Какво е енергийното бъдеще на България?
Отговори на тези въпроси ще получите, ако чуете целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" можете да намерите тук.
преди 2 години Има пряка корелация между урбанизацията, урбулешкото застрояване и цимевниране на всяка педя земна повърхност и потопите, които заливат дори големи градове. Отделно, че вече без "дигитализация" не могат да си вдигнат и гаштите. Все технологиите не им стигат, за да направят овреме диги покрай реките, да ПОЧИСТЯТ и изравнят речните корита, да се заемат сериозно с управлението и контрола на язовирите, като ги включат в една обща водна система, било за напояване, било за вода за други нужди. Но нищо такова няма. Дали защото много станаха "калинките" или техните началници? отговор Сигнализирай за неуместен коментар