IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Правосъдният министър: Съдебната реформа е изнесена пред скоби в Плана

Обсъждат се различни модели за магистрата, който ще ръководи разследване срещу главния прокурор, съобщи Надежда Йорданова

12:30 | 15.12.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group&nbsp;</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group 

Въпросът за съдебната реформа в България е изнесен пред скоби и е задължителна предпоставка, предусловие въобще да се върви напред към Плана за възстановяване и устойчивост. Този коментар направи пред БНР министърът на правосъдието Надежда Йорданова.

По думите ѝ проблемът с правомощията на главния прокурор Иван Гешев не търпи никакво отлагане.  

„Гешев е неизменно условие за смяна, като си тръгне от поста главен прокурор, защото не отговаря на изискванията за заемане на длъжността и не се справя със своите правомощия така, както изисква законът и Етичният кодекс“, категорична е Надежда Йорданова.

Тя обърна внимание, че в бележките (към Националния план за възстановяване и устойчивост на България - бел. ред.) е посочено, че трябва да има ефективен механизъм за контрол, отчетност, евентуално разследване и отстраняване на главния прокурор.

Правосъдният министър съобщи, че има нови обстоятелства и след като приключи конституционното дело, ще настоява да се разгледат новите сигнали срещу Иван Гешев. 

Що се отнася до становището на Конституционния съд, че всеки прокурор може да разследва главния прокурор, според Йорданова то не дава отговор на големия, институционалния проблем как да се промени сгрешеният модел на прокуратурата.

Един от обсъжданите модели е как този прокурор да е избран така, че да не е в професионална зависимост от главния прокурор. Тя е убедена, че промяната трябва да мине през Конституцията на България и съобщи, че вече се работи, за да има консенсус в парламента.

Правосъдният министър очерта спешните мерки в сферата на правосъдието с хоризонт три месеца.

„На първо място това е преструктурирането на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), отделянето на антикорупционната функция спрямо функцията за отнемане на незаконно придобито имущество, като антикорупционната функция ще бъде укрепена, засилена с повече правомощия, но и с повече гаранции срещу злоупотребите на съответния орган“, уточни Йорданова.

Според нея липсата на резултати в борбата с корупцията се дължи отчасти на „избирателното действие на комисията „Цацаров“.

„От друга страна, отправените от тази комисия сигнали до прокуратурата ни изправят пред ситуацията дали тя ще реши да действа и да разследва, или отново ще отмести папката встрани и ще я забрави“, посочи Йорданова.

Тя поясни, че втората линия на действие е свързана с изменения в Закона за съдебната власт и в Наказателно-процесуалния кодекс.

„Ще въведем поетапно възможността за обжалване на отказите на прокуратурата да образува досъдебни производства – с други думи да се обжалват отказите на прокуратурата да допуска разследване. Това ще става пред съдебна инстанция. Ние не бива да отворим тази възможност безкрайно, за всички възможни откази на прокуратурата, а само за онези, които имат висока степен на обществен интерес, по-висока степен на обществена опасност“, обясни правосъдният министър.

Йорданова обяви, че екипът на Министерството на правосъдието се сформира, но е сигурно оставането на Юлия Ковачева, зам.-министър от служебното правителство.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:54 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още