За обществено обсъждане е публикувана Програма за местни и регионални традиционни продукти, съобщи Министерството на земеделието, храните и горите.
С нея се въвеждат понятията „регионален традиционен продукт“ и „местен традиционен продукт“, които се произвеждат от типични за региона съставки и по традиционен начин. Условие за получаване на наименованието е изделията да имат доказана история на производство от поне 30 години към момента на подаване на заявка за признаване. Обхватът им включва всички селскостопански стоки и храни, предназначени за консумация, в това число и рибни изделия, вина, ароматизирани лозаро-винарски продукти и такива на основата на плодови вина и оцети и спиртни напитки.
Документът е изготвен от работна група с председател заместник-министър Георги Събев с участието на експерти от други държавни институции, представители на регионите, общините и местните общности, неправителствени организации в сферата на храните.
Целта на програмата е остойностяване на потенциала на тези продукти и засилване на връзката им с общностите с оглед развитие на местната икономика и аграрния отрасъл. Тя ще даде импулс за развитие и утвърждаване на регионални традиционни и местни характерни продукти. Целта е това да подпомогне социално-икономическия растеж на българските региони и общини и да допринесе за повишаване на разпознаваемостта на изделията. „Проектът подчертава значението на характерната българска храна и кулинарната идентичност, като важен елемент от цялостния облик и имидж на страната“, заяви Събев.
Програмата ще се прилага на територията на цялата страна.