Форматът на подписване на коалиционното споразумение на база на двустранни споразумения е предложен от „Демократична България“. Това каза пред БНР съпредседателят на формацията Христо Иванов.
Това по думите му отразява логиката на формиране на тази конструкция - има мандатоносител, който е формирал коалицията на базата на двустранни преговори. Мандатоносителят договаря условията, при които получава подкрепа от конкретната друга политическа формация.
Според него управлението на коалицията от четири партии ще е много трудно и може да се окаже с преходен характер.
"То ще бъде конструкция - изключение, която да е мост между епохата на Бойко Борисов и новата политическа конструкция. Основната характеристика на това управление е, че е първото след Бойко Борисов“.
По думите му тепърва ще проличи какъв ще е новият политически пейзаж. От тази гледна точка е налице преходен характер и ситуацията ще се изясни след местните избори, които са индикатор за мястото на политическите сили в българския политически пейзаж.
ДБ се фокусира върху областите, в които можем да имаме принос. Тази конструкция е единствено възможната за управление без ГЕРБ и ДПС, каза Христо Иванов и допълни, че са ДБ излъчили експертни фигури за правосъдието и електронното управление.
Запитан как се отнася „Демократична България“ към номинирания за земеделски министър Иван Иванов, Христо Иванов заяви: „мандатоносителят, за да конструира това мнозинство, се налага да прави компромиси и да приема щети“. Името на предложения за агроминистър не е обсъждано с ДБ, допълни Христо Иванов. Министрите се номинират, после се сменят и това ще бъде част от това управление, коментира той.
Съветниците в министерствата нямат някаква установена функция. Ролята на тези фигури тепърва ще се дефинира в практиката. Ако те се държат като надзорници и политкомисари, един политически кабинет има начини да ги изолира.
Нашата стратегия ще бъде това да са полезни хора, полезни като координатори между екипа и нас, с оглед на формиране на общо съгласие по политики. Министърът Х не може сам да си прокара дневния ред през парламента, ако няма подкрепа на цялото мнозинство, допълни съпредседателят на ДБ.
Има начин да бъде сменен главният прокурор и той не е прост, каза Христо Иванов, като посочи излъчването на нов Висш съдебен съвет (ВСС) догодина. Това по думите му ще е първата стъпка към реформата. Според него КПКОНПИ трябва да бъде подсилена, за да започнат да се случват разследвания.
Планът за възстановяване е спрян според него във връзка с реформата в прокуратурата.
Христо Иванов поясни, че реформата на службите е изключително важен приоритет за ДБ.