IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Слънчогледът поскъпна с 56% за година, царевицата - с 48%

С най-голям потенциал за нарастване в следващите месеци е цената на пшеницата

10:39 | 08.12.21 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Поскъпване на слънчогледа и царевицата и свиване на площите с ечемик и рапица в България отчита Центърът за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA) в бюлетина си за ноември.

Започна посевната кампания на зимните култури. Очаква се прибраните площи с пшеница през следващата 2022 г. да достигнат 1,15 млн. ха, с ечемик – 117 хил. ха, и с рапица – 133 хил. ха.

Тези площи са почти аналогични със средните за последните години. 

Впечатление прави намаление на площите с ечемик, които в сравнение до 2017 г. са заемали около 180 хил. ха от обработваемата земя. Намаление има и при рапицата, която до 2018 г. е покривала около 180 хил. ха. Засега повишените разходи за производство не се очаква да се отразят на свиване на площите, но ще засегнат в известна степен добивите.

Изчисленията на САРА показват, че с най-високи брутни маржини за реколта 2021 е рапицата, които на хектар са около 1350 лв/ха, приспадайки преките производствени разходи (без рента, труд и др. постоянни разходи). Осезаемото увеличение на цените на слънчогледа повишиха брутните маржини за тазгодишната реколта и той заедно с
пшеницата се изчислява да имат около 1200 лв/ха.

1703 1703

По-слабата реколта от царевица сваля брутната доходност до 1115 лв/ха, а същата при ечемика се оценява на 885 лв/ха.

На годишна база изкупните цени в България са най-високи при царевицата – с 48% нагоре и при слънчогледа – с 56%.

С най-голям потенциал за нарастване в следващите месеци е цената на пшеницата и най-вече ечемикът, където има място за до 25% увеличение. 

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:14 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още