„Започва да девалвира идеята за парламентарни избори – едната причина за това е финансовият фактор, а втората – избирателите наказаха всички партии, които не се разбраха в предишния парламент“, смята Павлов.
Според него „само "Продължаваме промяната" имат пари [за нови избори], останалите нямат“.
Сблъсъците в Народното събрание са инструмент и не са опасни, заяви от своя страна Андреева. Идеята е обаче да се водят на ниво парламентаризъм.
„Струва ми се, че тържествеността [на откриването на Народното събрание] ще бъде убита от угрозата от голямата политическа криза, посочи политологът. Няма никаква еуфория в обществото, гледа се високо критично, без голям кредит на доверие, вяра и оптимизъм. Надяваме се тази четворна коалиция да бъде толкова силна, че да преминем през тежката зима, която чертаят икономистите."
"Много сериозен проблем е, че "Продължаваме промяната" не е партия. Има спешни икономически решения, които трябва да бъдат взети. Безумно е служебен кабинет да предлага бюджет. Надявам се вече преговорите да не се водят публично. Публични да бъдат споразуменията", каза от своя страна Павлов. Същинските договорености се оказват в конфиденциални разговори, пък посочи Андреева.
Тя прогнозира, че опозицията в новия парламент ще бъде много остра и няма да остави никакъв толеранс на новите управляващи. Най-големият риск бил това да се превърне в пропрезидентско парламентарно мнозинство.
"Претенциите на президента са към силовите ведомства – на отбраната и на МВР. Има много голяма власт. "Продължаваме промяната" е продължение на политиката на президента Радев – това бяха двама спуснати отгоре лидери, не са избрани на партийни събрания, това е един от рисковете", обърна внимание Андреева.
Как ще работят партиите в новия парламент?
Повече за разговора може да разберете, ако гледате видео материала на Bulgaria ON AIR!