Промени в месечните ДДС декларации и подаване на сигнали от банките при преводи в чужбина от над 1 млн. лв. предлагат от "Продължаваме Промяната" (ПП). Това стана ясно по време на днешните преговори между тях и "БСП за България", "Има такъв народ" и "Демократична България" на тема финанси. Съпредседателят на ПП Асен Василев отчете, че по някои теми има разнопосочни позиции, но изрази надежда, че те ще се уточнят и съгласуват по време на дискусията, съобщава БТА.
Той посочи няколко мерки за контрол в сектора на фианансите. Първата е ежемесечните декларации за ДДС да бъдат променени, така че да се подава информация за касови наличности и за това дали фактурата е била платена, отчасти платена или неплатена. Това, по думите му, ще позволи на НАП по-бързо да регистрира евентуални нарушения.
Друга мярка е банките да сигнализират на НАП при тегления от над 10 хил. лв. в брой и да подават информация за преводи в чужбина от над 1 млн. лв. Василев представи също така идеята разпределението на дивиденти и изплащането им да става само по банков път, а не през каса.
Той добави още, че е важно да има списък с нередовните изпълнители на обществени поръчки и той да има задължителен характер, който се забранява участието им. По думите му, трябва да се криминализира или да се налагат големи глоби при плащане на пари "в плик" над основната заплата. Асен Василев обясни, че това е документна измама, като идеята е да бъде санкциониран не само работодателят, а и счетоводителят.
По време на преговорите от "БСП за България" предложиха минималната заплата да достигне 700 лв. от началото на 2022 г., съобщиха от пресцентъра на партията. Като допълнение тя да се изчислява като процент от средната работна заплата в страната от преходната година между 45% и 50%, предложиха социалистите.
Те също така поискаха намаляване на ДДС ставката от 20% на 9% за лекарства и храни от първа необходимост, което според тях би струвало около 300 млн. лв.
По отношение на бюджетния дефицит Румен Гечев, който участва в дискусиите, коментира, че в условията на криза развити пазарни икономики рязко увеличават бюджетните си разходи, но у нас това крие рискове за финансовата система. „Ние бихме подкрепили равнища на бюджетен дефицит за 2022 г., както се предвижда от 4-4.5%“, поясни той.
преди 2 години Е ,че естествено нали държавата сега трябва пак да натиска :) Спецов затова го сложиха да изнудват. Ей затова биткойни и да си гледат онази работа :) Всичко плащам само и единствено с биткойни ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Това с платените фактури в дневниците е пълна дивотия. Само ще даде възможност за глоби ...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Месечна декларация по ДДС?! Това дневник за покупки ли, за продажби ли, коя фактура да се следи платена ли е? отговор Сигнализирай за неуместен коментар