"БСП е твърдо за рестартиране на „АЕЦ Белене“, докато част от другите политически сили смятат, че при сегашните условия атомната централа не е икономически изгоден проект", каза той. – Някои от партиите подкрепят реалната диверсификация на газовите трасета, тъй като газопроводът "Балкански поток" не е такава опция, защото доставя газ единствено от Русия.“
Експертът посочи, че друга тема, при която политическите партии не могат да постигнат съгласие, е затварянето на въглищните централи. „Кирил Петков и Асен Василев ще имат по-различен подход при съставянето на един евентуален кабинет. На тях им е ясно, че България има вече поети ангажименти, които трябва да бъдат изпълнени“, обясни Галев.
Той напомни, че до 2038 г. би трябвало да сме затворили най-замърсяващите въглищни ТЕЦ-ове, но някои малки мощности може би ще останат и след този период.
„Ако искаме да сме членове на ЕС и да получаваме средствата от Плана за възстановяване и устойчивост, трябва да вървим към затварянето на въглищните централи до 2038 г.“, е мнението на експерта.
Той допусна, че "ТЕЦ Марица 2" вероятно ще бъде затворен много по-рано от този период, ако държавата не продължи да го субсидира.
„Ако миналата и тази година „ТЕЦ Марица 2“ не беше субсидиран от държавата, неговите цени на производство на електроенергия щяха да бъдат с около 20-30% по-високи. Това означава, че нямаше да е конкурентен на сегашния пазар на електроенергия", пресметна Тодор Галев.
Друга тема от разговора бяха икономическите задачи пред новата власт.
"Нужна е промяна на краткосрочната и средносрочна финансова рамка, за да отрази новите политики на новото правителство. Друга ключова задача ще бъде подобряване и ускоряване на одобрението на Плана за възстановяване и устойчивост", очаква експертът.
Галев обърна внимание на реформите в областта на образованието и иновациите, които също трябва да са ключова задача пред новия кабинет.
"Реформите в иновациите започнаха със създаването на новата Агенция за иновации, което беше добър ход да се централизират и координират действията в тази област", смята директорът по научната дейност в ЦИД.
Как ще се реализира справедливият енергиен преход?
Целия разговор може да видите във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.