„Става дума за първата и втората страница от интерфейса - много избиратели не разбраха тяхната логика и избраха да гласуват само в един от двата избора. Начина на работа с машината беше широко разясняван, но трябва да имаме предвид, че не всички се интересуват в достатъчна степен от изборите”, поясни той.
Според Стоил Стоилов, информационната кампания е била достатъчна и всеки, “който гледа малко телевизия и новини, би трябвало да е разбрал”.
Той допълни, че броенето на разписките е взето като решение от Централната избирателна комисия с цел сигурност, но преброяването на 30% от тях е било напълно достатъчно.
„Заповедта да се броят всички 100% по-скоро създава недоверие в системата“, смята изборният експерт и напомни, че недоверието е най-големият враг на едни избори, защото „ние трябва да вярваме в това, което произвеждаме”.
По думите на Стоилов подобни казуси няма да възникнат по време на балотажа, защото там опциите ще са само две. Опасенията му за машинния вот са по-скоро насочени към местните избори, защото там позициите, които се избират, са много, а трябва да бъдат представени на една бюлетина.
Изборният експерт изрази съмнения за начина, по който се пресмята ниската избирателна активност.
„Избирателната активност трябва да се изчислява на базата на броя на гражданите, които са изявили по някакъв начин желание да гласуват, а не на база на някакъв фантастичен брой хора, които притежават български документ за самоличност”, е мнението на изборния експерт.
Стоилов е убеден, че един от ефектите на промяната на Изборния кодекс е, че е намаляла избирателната активност. Той определи задължителното машинно гласуване като „мек, образователен и технологичен ценз“.
Той потвърди, че машинният вот създаде прецедент, за да гласуват повече хора с подвижни урни.
Как дигитализацията се отрази на вота и на настроенията на избирателите? Има ли смисъл от броенето на разписките от гласуването? Защитен ли е общественият интерес при разпределението на публичен ресурс по начина, по който се разпределя в депутатски заплати? Трябва ли да има редизайн на машинното гласуване. Защо бъдещите общински избори ще са по-голямо предизвикателство?
Целия разговор можете да чуете във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" можете да чуете тук.