Нова оперативна програма ще започне, след като бъде приет Националният план за възстановяване и устойчивост. Първата мярка по нея ще бъде за технологична модернизация в предприятията в размер на 280 млн. лева. Това се разбра по време на среща в Министерството на икономиката с представители на стартиращи и малки фирми. На нея бяха обсъдени възможностите за финансиране на т.нар. големи малки компании, както и тяхното развитие, съобщи пресцентърът на икономическото ведомство.
„Насочихме усилията си през последните няколко месеца за подкрепа към микро-, малки и средни предприятия. През различни програми осигурихме близо 250 млн. лв. за тях“, информира служебният икономически министър Даниела Везиева.
Тя уточни, че само през ОП „Иновации и конкурентоспособност“ по процедурата за подкрепа на малки предприятия с оборот над 500 хил. лева в последните няколко месеца са осигурени допълнителни над 160 млн. лева за наддоговаряне.
„Тези грантови средства ще са достатъчни за финансирането на още над 3600 малки предприятия от резервните списъци по процедурата, за да подпомогнат тяхната ликвидност“, посочи икономическият министър.
Даниела Везиева подчерта, че и през Българската банка за развитие вече работи нова програма в подкрепа на малкия бизнес и стартъпите. Тя е в размер на 80 млн. лева и предвижда отпускането на директни заеми с по-ниски от стандартните изисквания за обезпечение.
По програмата могат да кандидатстват стартъпи в производството, работещите в креативните и творческите индустрии и малки компании от всички сектори на икономиката.
„Това е част от новата политика на банката да насочи усилията си към подкрепа за този тип предприятия, да се обърнем към компании, които по-трудно биха могли да получат средства“, коментира Везиева.
Тя обясни, че държавата, в лицето на Министерството на икономиката, иска да прави политики в партньорство с бизнеса. По думите й вече се работи за опростяване на процедурите по финансовите инструменти, създават се нови механизми за подкрепа на фирмите, така че да се подпомогне неговата дигитализация и преход към зелена и кръгова икономика.
По време на дискусията представителите на фирмите отчетоха като проблеми тежките административни процедури при оперативните програми и поискаха по-голяма възможност за дигитализация и улесняване на кандидатстването. Беше изтъкната и нуждата от механизъм стартиращите компании да излязат на международните пазари.
Владимир Георгиев, изпълнителен директор на Българска банка за развитие, посочи, че с новата стратегия на банката достъпът на малките и средни предприятия до средствата е по-улеснен. Според него ББР вече предлага облекчено финансиране и изисквания за обезпечение на малките компании. „Чрез дигитализирани услуги заработи вече и възможността направо от сайта на банката да кандидатстват компаниите за необходимите средства“, напомни той.
По думите му вече се предоставят кредити по обновената гаранционна програма на ББР в подкрепа на микро-, малките и средните предприятия, засегнати от пандемията или т.нар „Програма възстановяване”, като вече пет банки работят по програмата, а съвсем скоро ще се включат и останалите. ББР ще покрива до 80% от главницата на кредита при посочените в програмата условия. Владимир Георгиев изтъкна още, че банката финансира и изграждането на фотоволтаични централи с мощност до 1MW/p за нуждите на бизнеса.
преди 3 години капитализъма се пръска по шевовете от европомощи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар