През следващата седмица България очаква първия отговор на своите предложения за своя План за възстановяване. Това каза в интервю за bTV вицепремиерът по управление на европейските средства в служебното правителство на Стефан Янев Атанас Пеканов.
По думите му за две големи теми - енергетика и върховенство на закона, продължават политическите дискусии. По отношение на реформите, свързани с отчетността на главния прокурор, обществените поръчки и антикорупционните мерки, Министерството на правосъдието е свършило доста работа, твърди Пеканов.
„Това са реформи, заложени в плана. За зеления преход ще продължат нелеки преговори. Индикативната дата за затваряне на въглищните централи е 2038 г., което ще бъде обсъждано и ще искаме да я удължим до 2040 г., но тази дата ще трябва да утвърдена от парламента и освен това да видим каква ще е позицията на европейските институции, които ще искат по-ранна дата. Именно това са преговорите“, коментира Пеканов.
Припомняме, че България подаде най-накрая своите идеи за почти 13 млрд. евро до 2026 г. в средата на октомври. плана има записани около 59 инвестиционни мерки и 46 реформи. Те ще служат както за укрепване на икономическата и социална устойчивост, така и за възстановяване на икономиката и за повишаване на дългосрочния ни потенциал, посочи тогава вецепремиерът.
Днес той засега и темата за процеса за присъединяване на страната ни към еврозоната, като изясни какво предстои: „Трябва да излезе доклад на ЕЦБ и ЕК през 2022 г., с който да кажат дали страната ни е готова през 2024 г. да се присъедини към еврозоната. Тогава ще бъде суверенно решение на България дали иска да се присъедини по-рано или по-късно – решението трябва да е на редовен кабинет“.
По думите му здравните мерки, свързани със зеления сертификат, са правилни, но същевременно призна, че вероятно е трябвало да има по-дълъг гратисен период. Кабинетът чака мнението на експертите относно признаването на антителата за получаване на зелен сертификат, като решението трябва да вземе МЗ, поясни още Пеканов.
„В момента няма затваряне на държавата, няма локдаун, затова няма защо да обезщетяваме бизнеса“, коментира още вицепремиерът.
преди 3 години Тъй е, изчакайте бизнесът да фалира, после го сложете в зависимост от държавата. Така се прави тоталитарна държава, точно както пред комунизма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар