IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Анализатори: Преразпределението на гласове към "Продължаваме промяната" ще е ключово

Позитивният дневен ред на изборите ще е с по-голям дял за разлика от преди, защото политическата цена на вота е по-висока

13:09 | 13.10.21 г.
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Част от избирателите на "Има такъв народ" (ИТН), "Демократична България" и "Изправи се БГ! Ние идваме!" (ИБГНИ) отиват при "Продължаваме промяната" (ПП) и точно това преразпределение е ключово за нагласите, които наблюдаваме. Това коментира социологът Боряна Димитрова пред bTV.

Тя посочи, че това се дължи на два успоредни процеса – както ръст в доверието към движението, така и съществен спад на такъв при останалите политически сили. Тя е на мнение, че битката за второто място ще бъде оспорвана, защото най-вероятно тя ще определи и коя ще бъде първата политическа партия с реални шансове за съставяне на кабинет.

Според Димитрова от данните от последното проучване на "Алфа Рисърч" за политическите нагласи в обществото, се разбира, че коалицията ГЕРБ-СДС ще бъде победител на предстоящия парламентарен вот на 14 ноември. Според нея голяма роля ще играе мобилизацията на партиите преди изборите.

Ролята на мобилизацията

"В полза на БСП играе високата мобилизация на симпатизантите им, включително от президентския вот, но срещу тях може да играе евентуалната COVID ситуация, която засяга най-силно по-възрастните избиратели и хората, които имат повече притеснения да гласуват машинно. Тези фактори обаче не са възпиращи за "Продължаваме промяната", заяви Димитрова.

Социологът обясни, че според проучването на "Алфа Рисърч" „Има такъв народ“ намалява двойно своите избиратели.

Тя предположи, че ИБГНИ се очаква да не прескочи 4-процентната бариера на предстоящите избори.
Социологът отчете като стабилна подкрепата, която се очаква да получи настоящият държавен глава Румен Радев на изборите за президент, като зад него стоят около 90% от избирателите на БСП, както и две трети от тези на ИТН и ПП.

"Около 80% от симпатизантите на ГЕРБ са готови да подкрепят проф. Анастас Герджиков. Лозан Панов събира по-нисък потенциал от "Демократична България", защото около една четвърт от техните симпатизанти също предпочитат Румен Радев", добави Боряна Димитрова.

Социологът напомни, че изследването, проведено между 4 и 10 октомври от "Алфа Рисърч", не включва кандидатпрезидентската двойка Мустафа Карадайъ-Искра Михайлова, но се очаква около 80% от избирателите, участвали в него, които са заявили, че все още не са избрали своя кандидат, да подкрепят председателя на ДПС и неговата кандидатура да има мобилизационен ефект върху партията.

Според Димитрова изборите "2 в 1" най-вероятно ще оправдаят очакванията за повишаване на избирателната активност, но три фактора могат да "обърнат ситуацията" - утежняващата се COVID ситуация, отказа от машинно гласуване на определени избиратели и евентуалното рязко влошаване на икономическата ситуация.

Настроенията на избирателите

„Хората искат план и път напред, вероятно позитивният дневен ред ще е с по-голям дял, за разлика от кампаниите през април и юли, по време на които говорихме повече за "изчегъртване" – тези мнения изразиха пред БТА политолозите Първан Симеонов ("Галъп интернешънъл болкан") и Димитър Ганев ("Тренд") по повод предстоящата предизборна кампания за вота "две в едно" за президент и вицепрезидент и за Народно събрание.

Според Първан Симеонов очакванията на хората са да бъде сформирано правителство. „Хората очакват план, искат изход, пътна карта“, смята той и посочва, че битката за миналото и ревизията е несъмнено важна, но на хората им се иска и път напред.

Анализаторът очаква избирателната активност да се повиши заради това, че изборите ще бъдат "две в едно".

Политологът отбеляза и ефекта на машинното гласуване и коментира, че то е уплашило част от хората миналия път. „Много е любопитно сега как ще подейства, това не можем да предположим, но все пак нямаше никакви особени проблеми с машинното гласуване миналия път“, напомни той.

Симеонов коментира и въпроса за издигането на основни кандидати от инициативни комитети. По думите му това донякъде е ситуационно. Той обясни, че назад във времето БСП е била изолираната сила, а център дясно силите са можели да взаимодействат помежду си.

„БСП нямаше други опции, освен да издига независими кандидати, сега когато ГЕРБ ситуационно е в изолация, те също излизат с инициативен комитет“, посочи анализаторът.

Той отбеляза, че "Демократична България" се опитва да запази една здравословна дистанция спрямо кандидата си, за да може да се осигури пространство на маневриране при евентуален втори тур. „Защото при "Демократична България" е наистина сложен ребус – от една страна не можеш да нямаш кандидат, защото представляваш една от най-жилавите политически традиции в страната, от друга страна, ако имаш кандидат, на практика цепиш "вота за промяна", отбеляза той. Този ребус ДБ отиграха по един деликатен начин, взеха лека дистанция спрямо кандидата – той е граждански, не е техен, коментира Симеонов.

Според него наистина има като че ли лека погнуса от партийното и всеки гледа да изглежда по-свежо, по-непартийно.

Нов стил в кампаниите

Първан Симеонов смята, че ключът и към двете кампании е на едно място. „В такива кампании са важни новите играчи и това дали "вдигат вълна" или не, и ключът е при тях, както беше и при Слави Трифонов при предишните кампании, припомни той. – И в случая, понеже има и някаква и синергия между тях и Румен Радев, това е важното, което ще наблюдаваме и което е едно смесване на двете кампании.“

Политологът потвърди, че в предишната кампания промяната звучеше гневно. „Сега звучи усмихнато“, коментира Симеонов разликите в кампаниите. Според него новите играчи Кирил Петков и Асен Василев влагат нов език, защото са видели, че предишният език е "счупил" нещата.

„От много каране "партиите на промяната" накрая се скараха и помежду си, докато тук има отворени врати и позитивна заявка“, категоричен е анализаторът.

И Димитър Ганев ("Тренд") смята, че присъствието на нов играч на терена в лицето на "Продължаваме промяната" и техният по-консенсусен стил на говорене ще омекотят малко напрежението в кампанията.

„Вероятно позитивният дневен ред все пак ще е с по-голям дял, за разлика от кампаниите през април и юли, по време на които говорихме повече за "изчегъртване", е мнението на политолога.

Той смята, че двата избора – за президент и за Народно събрание, неминуемо ще си влияят един на друг. Дори вече си влияят, отбеляза Ганев и даде пример с влизането на лидера на ДПС Мустафа Карадайъ като кандидат-президент, като идеята е това да доведе до по-силна мобилизация на електората на ДПС и съответно по-висок резултат на парламентарните избори. Същото според него са направили и от "Възраждане".

„Панов беше подкрепен от "Демократична България", за да може формацията да покаже идентичност, тъй като от "Продължаваме промяната" стъпиха и върху тяхното поле, коментира политологът. – За Румен Радев пък се "закачиха" от ИТН например, защото добре си дават сметка, че голяма част от симпатизантите им харесват Радев и така или иначе ще гласуват за него – рискът в тази ситуация за ИТН при самостоятелен кандидат претендентът им за президентския пост да се представи дори по-лошо от листата им.“

Ганев е убеден, че инициативният комитет е форма на брандиране на даден кандидат. Според него основна цел на партиите е техният кандидат за президент да мобилизира и групи, които не са част от техния твърд електорат, защото за да спечелиш на втори тур, ти трябват много над традиционните ти привърженици.

„Така той изглежда по-малко партиен, по-граждански и има възможност да мобилизира така желаната електорална периферия. Реалността показва, че ако не си подкрепен от голяма партия, нямаш шансове, посочи Ганев и припомни историята на президентския вот в последните 30 години. – Всички, които достигнаха до балотаж, бяха подкрепени от някоя голяма партия, като само Волен Сидеров е изключението през 2006 г.“

Мнението на анализатора от "Тренд" е, че изборите "2 в 1" ще мобилизират повече избиратели, защото политическата цена на вота е по-висока.

„Ако не те мотивират достатъчно партиите да гласуваш на парламентарните избори, може да харесваш конкретно някой от кандидатите за президент и това да те доведе до секцията. Това ще покачи общото гласоподаване, а аз не мисля, че разликата в активността между президентските и парламентарните ще е голяма – отишъл ли си веднъж до секцията, по-вероятно е да гласуваш както за Народно събрание, така и за президент“, потвърди Димитър Ганев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:03 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още