IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Виктор Йоцов: Може да се наложи нова актуализация на бюджета още през декември

Заради забавянето на Плана за възстановяване и устойчивост трябва да се предвиди финансиране на неотложни проекти, посочи финансистът

10:02 | 05.10.21 г.
<p>
	<i font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Jasper Juinen/Bloomberg</i></p>

Снимка: Jasper Juinen/Bloomberg

Ще е необходима нова актуализация на бюджета на България, като вероятно това ще е първата задача на следващия парламент. Причината е, че България няма да получи авансово плащане от Европейския съюз по Плана за възстановяване и устойчивост, защото все още страната ни не го е изпратила, а срокът е изпуснат. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria финансистът доц. д-р Виктор Йоцов от Института за икономически изследвания.

"Доколкото си спомням, средствата от авансовото плащане са предвидени в бюджета за следващата година. България обаче няма да го получи заради забавянето с изпращането на Плана за одобрение. Така или трябва да се намалят разходите, или да се предвиди финансиране от другаде, но при всички положения за това ще е необходима актуализация на бюджета“, поясни той и прогнозира, че това може да стане и през декември.

Доц. Йоцов посочи, че към момента инфлацията в България е ниска. По думите му покачването на цените идва от енергетиката и транспорта.

„Усещането, че е по-сериозна инфлацията се дължи на оскъпяването на основните продукти – горива, брашно, олио, плодове. Други продукти – като обувки и дрехи са с отрицателна инфлация и има намаляване на цените“, обясни финансистът.

Според него основната причина за инфлацията е бързото възстановяване на икономиките след пандемията, което води до забавяне в производството и доставките.

Йоцов е на мнение, че може да се очаква някои ипотеки да станат проблемни, ако се повишат лихвите по заемите. Той напомни обаче, че българските банки работят с фиксирани лихви на ипотечните кредити поне за три години и всичко зависи от структурата на тези заеми. 

Най-голямата опасност, която икономистът отличи, е ако „инфлационните очаквания се вкоренят, на база многото разговори на тази тема“. Очакванията са по този начин тя да се развие изкуствено, без да има основание за това.

Какво се случва на кредитния пазар и има ли рискове? Къде има проблеми при възстановяването на икономиките? Ще има ли корекция в инфлацията и активите? Трябва ли да се намеси държавата в проинфлационните процеси?  Ще се справи ли българският бизнес с кризата? Какво може да е решението с проблемите с офшорните зони?

Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:13 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още