IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Стоян Панчев: Реалният размер на инфлацията е подценен

При таван на цените на някои стоки те ще изчезнат от рафтовете, коментира икономистът

12:18 | 01.10.21 г. 4
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Последните данни на националната статистика отчетоха повишение на производствените цени през август с близо 18% на годишна база и с 3% на месечна – данни, които потвърждават засилващите се притеснения за нарастваща инфлация през следващите месеци.

Според Стоян Панчев от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП) източникът на инфлацията е „до голяма степен вносен“.

„За мен големият източник на тази инфлация е печатането на пари от Европейската централна банка през 2020 г., тази реакция срещу кризата, която слушахме тогава. Нямаше как, когато се създаде такова голямо количество нови пари, а ние го помним това от 1997 г. в много по-големи мащаби, да не доведе до скок на цените. Това е аксиома в икономическата теория“, отбеляза икономистът пред БНР. Дали поскъпването ще продължи, зависи дали централните банкери ще спрат с този тип политики, допълни той. 

Панчев очаква поне до края на годината да има „забързано увеличение на цените“, или около 4-4,5 на сто до края на годината.

Икономистът посочи, че индексът за потребителските цени, използван от Националния статистически институт, подценява реалния размер на инфлацията, особено за по-бедните, които има друга потребителска кошница. „Реалната инфлация, ако я измерваме с един по-адекватен индекс, е някъде двойна на тази, която ни казва НСИ, особено ако сте човек, който потребява такъв тип стоки, които са скочили повече – енергия, определени храни.“

За икономиста „големият български елемент, който се добавя, идва от енергетиката, която не функционира добре и изкуствено покачва цената на енергията, която расте в цяла Европа“. 

Със сигурност не трябва да се прави регулация на цените. Ефектът от това ще е тези стоки, на които поставяме „таван“ на цените, да изчезнат от рафтовете. Това винаги се случва, когато стигнем до контрол на цените. Това коментира Панчев

Малко се прекалява с някои помощи за бизнеса, отчита икономистът. По думите му мерки от типа на 60/40 и 80/20 трябва да бъдат прекратени, защото няма добър аргумент за продължаването им. Те бяха въведени, за да се справят с икономическите последици от пандемичната криза, а вече няма такива, коментира икономистът. Няма и силни аргументи за големи и резки затваряния на бизнеса, смята още Панчев. Той препоръча мерки като намаляване на данъци, на административна тежест и други, които не включват големи субсидии.

Във връзка с по-високите банкови такси икономистът посочи, че банките са поставени в сложна ситуация заради агресивната лихвена политика на ЕЦБ. Той отчете, че хората изтеглят парите си от банките и ги влагат в нещо друго – например имотите като традиционен актив за българите в ситуация на инфлация. Все по-популярни стават инвестициите в акции, дори криптовалути. Това е естествен процес, коментира Панчев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:55 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 1 rate down comment 0
khao
преди 3 години
нали.... мечтата на всеки човек! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 2
zelka007
преди 3 години
ще работя по-малко , ще продавам по-малко но по-скъпо и ще печеля пак толкова ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 0
khao
преди 3 години
... и като не се вдигат пенсии и заплати, как ще купуват от стоките ти?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 3
zelka007
преди 3 години
екстра ... аз ще вдигна с още 10% цените от началото на следващата година , дет се вика да следвам тренда ... са важно е да се устиска да не се вдигат пенсии и заплати максимално дълго време , а където се вдигат да е с минимално ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още