Тя отново напомни искането на браншовия съюз, след като в последните месеци цената на хляба достигна средно 1,20 лв. за половин килограм, но могат да се видят цени и до 2 лева.
„Деветте процента се оказаха печеливша формула и контролният апарат се обучи добре да събира ДДС в рамките на 9%, където той беше въведен. Това е силна антиинфлационна мярка. Деветте процента биха могли да изсветлят изцяло икономиката на държавата“, убедена е Кукушева.
Тя съобщи, че вътрешната инфлация вече е 20%, а не обявените официално 3-4%. „Това са факти, които всеки потребител усеща по джоба си. Сами разбирате, че себестойността на хляба и нашата доставна цена се променя“, каза още експертът.
Според Кукушева цената на хляба се увеличи, като причината е скокът в цените на тока и горивата.
По думите й цената на пшеницата расте, защото е борсова и не се влияе само от вътрешното потребление. „50% от добитата пшеница е с високохлебопекарни качества. От фуражна пшеница не може да се произведе хляб, това е невъзможно", посочи още фактори, които вдигат цените на хляба, Кукушева.
Тя напомни, че за една година цената на газа се увеличи със 150%.
„От 1 октомври очакваме още 25-30% покачване на цената на газа. Цената на еленергията за бизнеса се увеличи с 200%. Цената на транспорта се увеличи с 35%. Имаме да догонваме борсови цени. За първи път тази година по време на жътва имаме феномен – цената на пшеницата се покачи с 30% и тя вече е с около 50% по-висока от цената ѝ по същото време миналата година“, каза още председателят на браншовия съюз на хлебарите и сладкарите.
Марияна Кукушева съобщи, че към 10-15 октомври новата реколта ще влезе в мелниците.
„Оттам нататък може само да гадаем каква ще е цената на брашното", каза тя и добави, че на фона на всички тези компоненти има един друг, който е много важен – заплащането на човешкия труд.
Кукушева е на мнение, че има и добра новина, а тя е, че хлебопроизводителите са в силна конкуренция помежду си и тя ще задържи дълго време цените без драстични скокове.
Експертът очаква, че цените на основните хранителни продукти ще продължат да растат, като това се потвърждава от тенденциите.
Какво е повишението при пшеницата въпреки добрата реколта? Какви са предложенията за компенсации на бранша на хлебопроизводителите? Ще влязат ли нови специалисти в иновативните предприятия за хлебопроизводство и сладкарство?
Гледайте целия разговор във видео материала на Bulgaria ON AIR.