Той направи коментара си след като преди дни приключи общественото обсъждане на наредбата за стартъп виза за високо технологичен и иновативен проект, а скоро Министерският съвет трябва да вземе решение.
„Стартъп визата е от изключителна важност за България, защото пребиваването на чужденци, които искат да правят бизнес с високо добавена стойност, ще позволи на икономиката да прогресира, така както трябва“, коментира той.
Дервенков посочи, че подобни инициативи има в Европа и BESCO от години работи за нейното приемане, но българската виза няма да е конкурентоспособна заради многото условия. Сред тях са изискванията документите да бъдат подавани само на български език, диплома от топ 50-те университети в света, публикувани статии в международно признати издания, инвестиции от европейски фондове.
„Комитетът, който оценява кой има право на достъп, не са хора от бизнеса, а администратори“, уточни изпълнителният директор на BESCO.
Как ще се издава виза за високотехнологичен проект? Кои са пречките пред издаването на документа? Ще бъде ли конкурентоспособна българската стартъп виза на западната? Може ли да се либерализира документът? Кои промени на пазара на труда в ЕС засягат издаването на „синя карта“ с нови правила за ИТ специалисти.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.
преди 3 години И правилно, щото в тоя "бизнес" се намърдаха всякакви некадърници за да точат пари. Реално успешни компании в БГ от тоя род НЯМА. отговор Сигнализирай за неуместен коментар