По думите му има риск хората да се объркат. "Процесът е отработен, но работата е при изпълнителя. ЦИК може достатъчно бързо да пусне обществената поръчка. Има достатъчно време, тя е в потребителската част основно", обясни Божанов.
Според него не е имало казуси и за кратко време не може да има много сблъсъци по темата.
"На предните избори се използваше софтуерът от изборите през април, а сега няма да е така. Трябва да има пълно удостоверяване. За чужбина най-трудното нещо е логистиката – как достига машината, как се връща, за всеки град трябва да има отделен експерт", допълни събеседникът.
Той е на мнение, че хартиените бюлетини позволяват повече манипулации, включващи човешкия фактор.
"В ЦИК в момента има експерти, които могат да наблюдават дали изпълнителят си върши качествено работата", коментира Божидар Божанов какви са проблемите на изборната администрация по софтуерните теми.
Той посочи, че личните данни са основен въпрос при централизацията на регистри - за това как да бъдат защитени.
„В момента разчитаме на електронни подписи, но те не са удобни. Изпратихме писмо за националната система за електронната идентификация, защото изостава много", информира още той какви трудности трябва да преодоляват специалистите, за да няма проблеми при провеждането на предстоящите парламентарни и президентски избори.
Има ли достатъчно специалисти или пак ще се разчита на външен изпълнител за промяна на софтуера на машините? Кога в България ще има централизиран регистър за данни и как ще бъде той защитен? Какви са ползите от електронната идентификация?
Гледайте целия разговор във видео материала на пред Bulgaria ON AIR.