IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Регионалните туристически организации ще станат самостоятелни

Те ще могат да развиват и друга дейност, за да финансират контрола и маркетинга на туристическите маршрути в съответния им район

20:46 | 13.09.21 г.
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС/Цветана Арангелова</em></p>

Снимка: БГНЕС/Цветана Арангелова

Организациите за управление на туристическите региони ще станат самостоятелни, като ще могат да развиват и друга стопанска дейност.

Това предвиждат предложения на Министерството на туризма за промени в Закона за туризма, публикувани за обсъждане на портала за обществени консултации. Крайният срок за изпращане на становища е 12 октомври.

Организациите ще могат също така да поддържат базата данни за туризма в съответните райони и да актуализират регистъра на атракциите в Националния туристически регистър, който е част от Единната система за туристическа информация.

Организациите ще могат и да имат клонове, да осъществяват маркетингови дейности – да си изработят лого, слоган и сайт на съответния туристически регион, както и да контролират маршрутите за пешеходен и колоездачен туризъм на територията, на който действат.

Роля на организациите за туристическите региони

Организациите за управление на туристическите региони бяха въведени с новия Закон за туризма от 2013 г., с който се въведе идеята за туристическо райониране на България. Туристическите райони следва да имат собствено наименование, лого и слоган. Броят, наименованието и териториалният обхват на туристическите райони се обявяват със заповед на ресорното министерство.

Тези организации се регистрират по реда на Търговския район. Те са доброволни и към момента извършват дейност в обществен интерес – формират регионални туристически продукти и осъществяват регионален маркетинг и реклама на съответните туристически региони.

По данни от един от регистрите на Министерството на туризма към момента действат десетина такова организации в цялата страна.

Допълнителни дейности

За да могат да финансират допълнителните дейности, които им се възлагат, организациите ще могат да осъществяват допълнителна стопанска дейност, но ако е свързана с предмета на основните им дейности. Точният предмет на тази дейност, която трябва да носи приходи за организациите, ще се определя в устава им от управителните органи.

Организациите ще подлежат на контрол от Министерството на туризма, както и от Сметната палата, която ще проверява дали харчат правомерно и ефективно публичните средства, които получават (най-често по линия на проекти, финансирани от различни програми).

Решенията на регионалните туристически организации ще подлежат и на съдебен контрол.

Клоновете на организациите също ще се вписват в регистър към Министерството на туризма.

С промените се въвеждат и санкции, ако управителните органи на регионалните туристически организации не изпълняват задълженията си. При първоначално нарушение глобата е от 500 до 3 хил. лева за всеки отделен случай, а при повторно нарушение – от 1000 до 6 хил. лева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:13 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още