Още в сряда (18 август) в комисията по бюджет ще бъде разгледана актуализацията на бюджета, внесена от Министерския съвет, каза председателят на Народното събрание Ива Митева преди началото на Конституционния съвет за национална сигурност (КСНС), свикан от държавния глава Румен Радев.
Темата на съвета е миграционният натиск към България на фона на кризата в Афганистан, както и кризата с пандемията от коронавируса и осигуряването на средства за това.
Митева беше категорична, че преди извънредното заседание на парламента, насрочено за 17 август, на което ще бъде обсъдено полицейското насилие, ще бъдат сформирани парламентарните комисии и така реално ще стане възможно обсъждането на искането на служебния кабинет да бъде актуализиран бюджета за 2021 година.
Председателят на НС посочи, че политическите партии са поискали отсрочка за съставянето на парламентарните комисии, но се надява до сряда това вече да бъде факт - има готовност за това и местата са разпределени.
Митева каза още, че на председателския съвет след ден ще бъде дискутирана и датата за президентските избори, защото срокът наближава. Задължение на Народното събрание е да насрочи президентските избори, припомни още тя.
Всеки трябва да знае правомощията си по Конституцията, каза председателят на парламента по повод условията, които държавния глава Румен Радев постави по отношение на връчването на мандат за съставяне на правителство. Той обвърза това с гласуването на актуализацията на бюджета, предложена от правителството.
"Нека всеки да е във функциите си", заяви още Митева и припомни, че е направила забележка на министъра на икономиката Кирил Петков да не дава насока на депутатите за тяхната законодателна дейност. "Народното събрание е колективен орган, за разлика от министрите, които взимат решенията еднолично", каза още Митева.
В "Има такъв народ" (ИТН) мненията за актуализацията са разнопосочни, сподели лидерът на партията Слави Трифонов в събота в интервю за БНР. Митева допълни днес, че решението ще бъде взето публично и прозрачно, защото заседанията на парламентарните комисии ще бъде онлайн.
Тя посочи, че демократичната процедура предвижда предложението да се обсъди в Народното събрание и може да бъдат внесени промени в него. По-рано днес лидерът на БСП Корнелия Нинова изказа някои опасения на левите във връзка с внесеното предложение.
Преди началото на КСНС Мая Манолова - един от лидерите на "Изправи се БГ! Ние идваме" (ИБГНИ), коментира, че правителство с третия мандат може да бъде сформирано само със съгласието на участниците в преговорите по първия мандат - ИТН, БСП, Демократична България и ИБГНИ. Според нея, ако не се сформира правителство, ще трябва да се носи отговорността за добавянето на още един риск за страната - институционална криза, към кризата с коронавируса, доходите на хората и т.н.
преди 3 години Ива, може би познаваш административните правила, но те няма като тактик и стратег. Като казваш, че НС е колективен орган (нямаше място за забележка към Кирил Петков, но може би ти е партийна повеля спусната), затова ли се изниза заедно с И.Т.Н. И Т.Н., при положение, че си ПРЕДСЕДАТЕЛ на НС, политически неутрална си и НЕ СИ ЧЛЕН нао И.Т.Н. - партията на тошко. отговор Сигнализирай за неуместен коментар