IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Политици и експерти в търсене на решение на казуса с полицейското насилие у нас

България трябва да търси друга форма на контрол над полицията, категоричен е бившият зам.-министър на вътрешните работи Филип Гунев

09:43 | 16.08.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Единственият начин да се справим със случаите на полицейско насилие е да има обективно понасяне на отговорност. Налице са много такива случаи, като така и не се е стигнало до реален резултат, заяви пред БНТ лидерът на БСП Корнелия Нинова. Тя се обяви за обективно разследване, съд и понасяне на отговорност на виновните от видеото, което се появи в медиите през последните няколко дена.

Според Нинова не пречи да има изслушване на главния прокурор по темата в Народното събрание.

Тя коментира и актуализацията на бюджета, като заяви, че от партията ѝ са били прави за необходимостта от подобна актуализация, за каквато са призовавали още преди четири месеца. "Служебният кабинет постъпва правилно и връща нещата там, където им е мястото - в българския парламент", изтъква лидерът на БСП. 

По думите на Нинова обаче в предложената от служебния кабинет актуализация на бюджета има смущаващи неща - предвидените средства за здравето на нацията заради коронакризата и доходите на хората. Според Нинова има достатъчно ваксини и няма необходимост от закупуването на допълнителни количества. Ваксини са осигурени за 2022 г. и 2023 г., коментира Нинова като се позова на данни на Министерството на здравеопазването.

Служебният кабинет иска да се отпуснат на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) около 17 млн. лв. за глоби за това, че са осъдени за свои действия, коментира Нинова. От тях 3 млн. лв. са предвидени за бонуси на служителите в регулатора. Средната заплата в КЕВР е 5000 лв. „Защо е всичко това?“, попита лидерът на БСП.

Темата за полицейското насилие коментира в ефира на БНТ и Ивайло Мирчев, депутат от „Демократична България“.

Според него отговорността за това, което се случва в Министерството на вътрешните работи (МВР), е на главния прокурор Иван Гешев и на бившия премиер Бойко Борисов. В момента се правят опити вината да поемат полицаите, които пряко са извършили престъплението.

По думите на Мирчев на протеста не е имало „ултраси“ и бити полицаи, както е твърдял бившият вътрешен министър Младен Маринов. Полицейското насилие според Мирчев се повтаря периодично.

"Освен чисто полицейски, този проблем не е толкова политически - той е обществен, защото това не е единичен случай. Можем да изброим поне десет сходни ситуации в последните години като започнем от белия автобус, минем през „Росенец“ и стигнем до този случай", добави още Мирчев.

По негово мнение прокуратурата е направила опит да прикрие случая, тъй като записите от инцидента излизат едва година след него.

"Става дума за системен тежък проблем, който минава от ниво премиер и главен прокурор през министър и през началниците на службите в МВР", коментира още Ивайло Мирчев.

Според него полицейското насилие е обществен системен проблем в МВР, който трябва да бъде отстранен. Мирчев настоя отговорните лица за случая да получат съответните наказания.

Големият проблем с полицейското насилие е, че немалка част от полицаите, които гледат кадрите от видеото, ги приемат за приемливи, посочва пред БНР Филип Гунев, експерт по въпросите на глобалната сигурност и заместник-министър на вътрешните работи в три кабинета.

„Вътрешните проверки в МВР не са ефективен начин да се противодейства на този тип поведение, който немалка част от полицаите намират за нормално. Прокуратурата не е в състояние, защото тя е в близки отношения с полицията. Да се разчита единствено те да разследват полицаите, това е неефективно“, посочва Гунев.

Според него България трябва да търси друга форма на контрол над полицията, тъй като наличното в момента е недостатъчно.

"Проблемът е, че през годините това е станала приемлива форма... Доверието в полицията няма как да се върне с вътрешни проверки и с разследване на прокуратурата. Този случай може да се използва за това да се тръгне в нова посока", допълни експертът.

Когато има публични демонстрации и сблъсъци, насилието се случва и това в някаква степен е нормално, споделя пред bTV  социологът Кънчо Стойчев по повод разпространените кадри с полицейско насилие под прозорците на Министерски съвет от миналата година.

„Това, което видяхме обаче от тези кадри, е престъпление. Да биеш вързан човек е престъпление по цял свят“, изтъква експертът.

По думите му от реакцията на партиите в Народното събрание ще стане ясно кой за какво е отишъл в парламента.

Според преподавателя по политически комуникации проф. Росен Стоянов ставаме свидетели на успешен опит за отклоняване на вниманието от основните теми, които трябва да решава парламентът.

„Веднага трябва да има бърза реакция на прокуратурата и разследващите органи“, посочва Стоянов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:56 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още