„Въпреки това трудно бихме могли да запълним френската ниша“, коментира Бошнаков в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
По думите му това е въпрос на престиж и френските производители имат традиции и реноме в производството на пенливи вина. „Тепърва България навлиза в този сектор, но наградите, които печелим в конкурси за пенливи вина, са достатъчно показателни, че страната ни има добър потенциал", посочи председателят.
Петьо Бошнаков обясни, че френските винопроизводители от известната област Шампан очакват до 50% спад в производството на шампанско през тази година, защото лозята във френския регион са поразени от гъбични болести след обилните дъждове в региона.
Що се отнася до българското винопроиздводство, експертът е на мнение, че без държавна политика няма да има прогрес този сектор.
„През последните години винопроизводството беше пренебрегвано, въпреки това има добри частни инвестиции в сектора. България изнася този продукт в света. В момента произвеждаме висококачествени вина за сметка на обема на производство, който намаля през последните десет години“, каза Петьо Бошнаков.
От думите му стана ясно, че в България законът за винопроизводството от 2020 г. не отговаря на изискванията, като са необходими спешни мерки за промяната му в посока стимулиране на лозарството и винопроизводството като традиционни и приоритетни отрасли за страната, за да излезе България с конкурентен продукт на външния пазар.
Друга тема от разговора бе как климатичните промени влияят на производството на вино.
„През последните години климатичните промени в цяла Европа, включително и България, оказаха своето влияние и несъмнено ще има спад в реколтата в чужбина, което ще се отрази и на производството в страната ни. Въпреки това тази година в страната имаме нормална реколта", посочи експертът.
Той обаче подчерта, че има все по-големи трудности при производството на висококачествено грозде, които налагат допълнителни разходи. „Използват се все повече препарати и техника, което е проблем за българското производство, тъй като финансирането не е достатъчно“, смята Бошнаков.
Той разкри, че във Франция тестват експериментални сортове гроздове, които са по-устойчиви на климатичните промени.
„България има развити свои сортове грозде, които са по-традиционни за нашите регионални особености. Това са български сортове, които са производство на нашите университети и институти по лозарство. Те бяха пренебрегнати през последните няколко години, но интересът към тях се възвръща. Тук е мястото на държавата да финансира и подпомогне развитието тези сортове, които са доказано по-устойчиви при нашите климатичните условия. Част от тях са врачански мискет, мавруд, рубин, широка мелнишка лоза", изброи част от тях председателят на Националното сдружение на българските лозари.
Бошнаков съобщи, че в петък и събота ще се проведе първият национален събор по винарство в пловдивското село Брестовица.
„По време на форума ще можем да се докоснем до бита на българските производители на вино. Предвидена е фолклорна програма с много участници, както и дегустация на вино. Там ще заявим нашите искания по отношение на политиката в сектора за национално плащане и финансиране, подпомагане на науката в областта на лозарството и винарството“, обяви председателят на Националното сдружение на българските лозари.
Каква трябва да е подкрепата за лозарския сектор в България от Общата селскостопанска политика на ЕС? Ще има ли повече пари за фермерите в Националния плана за възстановяване и устойчивост на България? Какво ще е качеството на реколтата от грозде тази година?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.