България има шанса да се превърне във водещия производител на електрически велосипеди в Европа, коментира служебният министър Кирил Пеков, по време на церемония по подписване на договор за инвестиция в нов завод в Тракия икономическа зона.
Плановете предвиждат изграждането на производствена мощност на площ от 131 декара в зоната, откриваща 1000 работни места. Инвестицията е 60 млн. лева, става ясно от съобщение на Министерството на икономиката.
"Тази инвестиция е уникална за България. Това е сектор, с който имаме шанс да сме номер 1 в цяла Европа. Ако успеем да направим така, че 15% от компаниите ни да достигнат техните успехи, икономиката на България ще се удвои", коментира Кирил Петков по време на церемонията.
Новият завод е съвместна инициатива на българския производител на велосипеди "Макском" и австрийския производител на мотоциклети Pierer Group.
България е един от водещите производители на конвенционални велосипеди в ЕС през 2020 година. Основните производствени мощности са ситуирани около Пловдив.
Австрийската Pierer Group е един от водещите производители на двуколесни моторни превозни средства. Компанията съобщи за рекордни приходи от продажби през 2020 година - общо 1,5 млрд. евро и продадени 326 хил. мотоциклета и електрически велосипеда.
Pierer Group е публична и акциите ù са листнати на водещите европейски фондови пазари.
От своя страна "Макском" има производствен капацитет от 400 хил. конвенционални колела годишно. Около 95% от производството ѝ е за износ.
преди 3 години ще кандидатстват вероятно за инвестиционен клас А ... едно от необходимите изисквания е да разхождат министри из разни помещения пред фоторепортери ... Бащицата ходеше лично на такива мероприятия ... даже некъде беше по турските заводи за стъкло , шехерезада го беше хванала в традиционните им съвместни клипове , как някакъв от шефовете му даваше хартиена торбичка с разни армагани , предполагам прочитна литература , Бащицата е известен почитател на на книгите ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Сериозното е, но за познаващите секторите на икономиката ни това не е новина. Тази индустрия се развиваше с огромни темпове в последните десет години, много преди Петков да се появи. Ключовото е, че тези предприяития може би вече имат агрегирани приходи от продажби за близо 700 млн лева, при над 95% износ. Заслугата за което далеч не е на министерството на икономиката(нито редовно, нито служебното) и на недоразумението Петков. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години А дано! Това е сериозно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар