IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще успеят ли парламентарно представените партии да намерят допирни точки?

Всички са единодушни, че нови избори не са добри за страната, но въпреки това постигането на консенсус на този етап изглежда почти невъзможно

10:51 | 21.07.21 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Несъмнено едно от предизвикателствата пред депутатите в  46-ото Народно събрание е съставяне на правителство. Към момента представителите на парламентарните партии заявяват, че нови избори не са добри за страната. След като положиха депутатската си клетвата, днешното първо заседание продължи с изявления от представените в Народното събрание партии и коалиции. 

„Ако предварително заявените декларации за промяна на държавата, а не за желание за постове, са верни, би трябвало да има правителство“, каза от парламентарната трибуна Тошко Йорданов от „Има такъв народ". Той прочете декларация от името на групата.

„Този парламент е по-различен от предишния. Според нас е доста по-близък до реалността и до това, което желаят българските граждани. Самият факт, че тук присъства Министерски съвет, означава, че хората, които стоят тук не се срамуват да застанат зад нас. Всички знаем какви са резултатите на изборите. До голяма степен знаете и какво ще направим като политическа сила. Ние ще предложим, когато президентът Радев даде мандат, ще предложим кандидат и ще проведем разговори за политиките, които трябва да се провеждат", обяви Йорданов.

Той добави, че с повечето партии, с които ще проведат разговори нямат различия за главния прокурор, както и за „унизителните пенсии на нашите майки и бащи“. 

До 2 седмици, ако предварително заявените декларации за промяна на държавата, а не за желание за постове, са верни, би трябвало да има правителство, което да продължи работата, която започна служебният кабинет, каза още Тошко Йорданов. Той подчерта, че ако посоката бъде променена, вероятността да има нови предсрочни избори, е голяма.

От ГЕРБ-СДС обещаха да бъдат „силна, конструктивна и компетентна опозиция“. В декларация от името на групата Десислава Атанасова честити на победителите, въпреки че по думите ѝ предсрочните парламентарни избори не са излъчили категоричен победител, а вотът бил проведен при ниска избирателна активност и явен натиск от страна на служебното правителство срещу членове и симпатизанти на ГЕРБ.

Според Атанасова действията на представители на служебния кабинет са издълбали още разделителни линии в българското общество. Тя обаче бе категорична, че основен опонент на ГЕРБ-СДС няма да бъдат управляващите партии, а ще бъде хаосът и безидейността, както и безотговорността за държавата.

„Възстановяване на политическия диалог, прекратяване на войната между институциите и сформиране на национално единство са трите най-важни условия за справянето със здравните, икономическите и социалните проблеми, които стоят пред нашето общество", зави още Атанасова и изрази тревога, че в приоритетите на „Има такъв народ" не са видели нито едно от тези предизвикателства. Тя подчерта, че ГЕРБ ще бъде опозиция на следващото управление, защото няма как да подкрепят една неолиберална програма, чиито акценти са поставени върху приватизацията на единствената държавна банка, концесионирането на магистралите и радикалното съкращаване на бюджетните разходи.

От ГЕРБ-СДС обвиниха служебния кабинет, че е провалил ваксинацията в България.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова пък пожела от трибуната един стабилен парламент, който да взима разумни решения в интерес на хората. Тя посочи, че депутатите са изправени пред четири държавнически предизвикателства.

„Държавнически, а не партийни и само от нас зависи дали ще ги преодолеем или ще тласнем страната в политическа криза. Първото - избрани сме при най-ниска избирателна активност, откакто има парламентарни избори. Това е знак към всички. Това е и задължение да компенсираме ниската легитимност, която имаме с много и смислена работа за повишаване на доверието на институцията парламент", обясни тя.

Като второ предизвикателство тя определи силно фрагментирания парламент. „За да работи този парламент, е необходим диалог, а за съжаление той не съществува", подчерта Нинова.

Според БСП третото предизвикателство е да се състави редовно правителство, защото трети избори в кратък период ще бъдат тежко изпитание за България. „Препотвърждавам решението ни, ако първите два мандата не успеят и ако президентът реши да връчи третия на нас, да предложим приоритети, върху които да стъпим, състав на кабинет, в който да бъдат поканени министри от служебния кабинет и да гарантираме стабилност",каза лидерът на БСП.
Като четвърто и най-важно предизвикателство Нинова посочи социалната политика. „За нас е много важно рязко да се увеличат доходите. Не бива да оставяме това за бюджет 2022 г. Ще бъде късно. Ние днес внесохме пакет от социални закони в изпълнение на нашите политики за увеличаване на доходите“, каза още тя.

В този парламент трябва да отстоим българския национален интерес, да намерим решение на проблема с Република Северна Македония. Трябва да отстоим истината, но трябва да намерим начин да станем заедно членове на европейското семейство, каза от своя страна съпредседателят на „Демократична България Обединение" Христо Иванов в декларация от името на групата.

„България е в криза и най-очевидното изявление и проявление на този факт е, че повече от година нямаме пълноценно, нормално управление. Нямаме управление, което се ползва с доверие и парламентарна подкрепа и нямаме ясна формула", каза Иванов. Той също подчерта, че страната е изправена пред сериозни предизвикателства, като визира подготовката за задаваща се нова вълна на коронавируса и внасянето на Плана за възстановяване.

„Трябва да започнем максимално бързо работа по бюджет на промяната. Той трябва не просто да повтори досегашната финансова рамка. В него трябва да заложим модела на възстановяване и решителни мерки за повишаване на ефективността на публичните разходи", каза още Христо Иванов. Той също се обяви за търсене на възможности за преизчисляване на пенсиите, както и за обновяването на българското здравеопазване.

Според Иванов акцент за „Демократична България" ще бъдат българите в чужбина, реформата на Изборния кодекс, формирането на политиките за климата, инвестиции в българската култура, образование и наука. Христо Иванов обърна внимание, че страната ни продължава да бъде под наблюдение на Съвета на Европа и последният доклад отново ни е повторил нещата отпреди.

„Народът иска промяна и тя минава през диалог и необходимите компромиси в името на достоен живот за всеки български гражданин“, каза председателят на ДПС Мустафа Карадайъ в декларация от името на групата. Той увери, че партията му работи за това да има правителство и България страната да започне да излиза от кризата.

„Ние от ДПС не се занимаваме с предположения. Не търсим и не създаваме интриги. Не очакваме и не искаме власт заради самата власт. Ние знаем, че състоянието на нещата зависят от радикални реформи, че страната се нуждае от ясна политическа и управленска програма. Ние трябва спешно да се справим с много задачи, за да бъдем - ако не в крак, то поне на крачка от европейските държави членки на ЕС", обясни Карадайъ.

„Моментът е исторически, мисията е историческа - няма нищо по-велико от това да имаш волята и решимостта с нужния капацитет и визия, да промениш света, независимо дали си малцинство или не. Искрено пожелаваме успех на управляващите, но и ги предупреждаваме - България не може да си позволи ново безвремие. Бъдете на висотата на своята отговорност", каза Карадайъ.

От „Изправи се.бг! Ние идваме" пък обещаха, че при първия знак, че се готви подмяна, те излизат обратно на площадите и на улиците на България. Според декларацията от името на групата, която прочете Мая Манолова, хората очакват от формациите на протеста да се обединят и да извършат позитивна трансформация, ускоряване и модернизация на България след десетилетие на застой. „Хората очакват и да подкрепим и сформираме и застанем зад почтено правителство, което да се погрижи за хората, а не за интересите на партийните“, каза Мая Манолова.

Тя увери, че от „Изправи се.бг! Ние идваме" не целят договаряне на постове или парцелиране на властта. „Нека да е ясно - отговорността и правото са на първата политическа сила - „Има такъв народ". Честито на „Има такъв народ". Поздравления! Вашата победа над ГЕРБ слага край на 12-годишна хегемония на ГЕРБ", заяви още Мая Манолова и добави, че „Изправи се.бг. Ние идваме!" са готови на разговори с партията на Слави Трифонов и „Демократична България" за подкрепа на правителство, което да е подчинено на дневния ред на българските граждани.

Тя добави, че от формацията отново ще предложат Комисия по ревизия и подчерта, че иска да види кой ще е против осветяването на „мръсните тайни" на властта.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:17 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 0
Един Българин
преди 3 години
Който и да е (особено Христо Иванов) трябва да внимава да не хариже българите в Македония, езика ни и културата ни на "марисанците". Да, за бъдеще в ЕС, но не и ако българите и България ще пострадат от това. Ей това ще изкара всички на площадите и тежко Ви тогава.Нови избори не са страшни макар да гласуват още по-малко хора. На тях мутрата ще слезне под 20%, чалгаря също ще загуби за сметка на ДБ и веротяно т.нар. "патриоти" да влезнат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още