IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Тана де Зулуета: България най-накрая призна, че купуването на гласове не е само слух

Трябва да се подобри капацитета на съдебната система и ЦИК, съветва тя

22:07 | 13.07.21 г. 2
Тана де Зулуета: България най-накрая призна, че купуването на гласове не е само слух

„Имаше безпрецедентни действия от страна на служебното правителство на България за решаване на въпроса с купуването на гласове“, смята тя.

Представителят на ОССЕ подчерта, че това е начин да се признае, че има голям проблем, който преди това беше поставян в сферата на слуховете.

„Има достатъчно документирани случаи, които ще помогнат да се види мащабът на проблема. Бяха започнати разследвания на различни сигнали – ще трябва да видим дали съдебната система ще предприеме последващи действия, защото случаите, които са били разследвани до момента, клонят към нулата. Бъдещи правителства ще трябва да разрешат проблема с механизми и програми“, каза Де Зулуета.

В коментар за финансирането и отчетността на кампанията, представителят на ОССЕ заяви, че „прозрачните политики зависят от силните закони и прилагането на тези закони, за да гарантират, че политическите пари са напълно отчетени в определена рамка и време“.

„Давали сме препоръки да се подобрят сегашните регулации и да бъдат по-строги правилата, да се подобрят контролните функции на отговорните институции. Това е нещо, което ще продължаваме да следим,“, посочи Де Зулуета.

Тя смята, че изборната администрация беше изправена пред голямо предизвикателство да организира вота за много малко време и да въведе машинен вот.

„Те успяха да организират процеса на гласуване ефективно, но са прави да казват, че имат нужда от повече ресурси. Има къде да се подобряват нещата за техническия капацитет и ЦИК е наясно с това“, е мнението на представителят на ОССЕ.

Според Де Зулуета ЦИК трябва да има функцията за надзор и контрол на изцяло машинния вот.

„Предизвикателство е да имате капацитета да наблюдавате подобен вот. Има механизми, които могат да гарантират, че ЦИК има този контрол, като например сертифициране на машините“,  съветва тя.

Като част от препоръките на ОССЕ за подобряване на гласуването Де Зулуета изтъкна проблеми, които вече са били споменавани и по време на предишни мисии - подобряване на възможностите за гласуване на хора под запрещение, кампании на различен от българския език, финансирането на кампаниите, увеличаване на участието на жени и малцинства в политическия процес, по-сериозни санкции за нарушения на изборните правила.

Запитана за разликите във вота на 11 юли и редовните парламентарни избори през април, Де Зулуета обясни, че методологията на наблюдението не позволява сравнения, но е имало „големи разлики“, които са оказали влияние и върху политиците и гласоподавателите.

„Посрещна ни различна политическа обстановка с временно правителство. Една от най-големите промени беше въвеждането на машинното гласуване и една от темите, които се опитахме да наблюдаваме в дълбочина“, обясни тя.
Де Зулуета уточни, че мисията е имала специален наблюдател за употребата на машините по време на изборите.

Според нея непроменена остава медийната среда в страната.

„Има много концентриран медиен пазар, близко до дуопол, който ограничава редакторските политики и ограничава журналистическата свобода. Това е ситуация, която поставя много от медиите в зависимост от политическо влияние“, убедена е Де Зулуета.

Мисията на ОССЕ е осъществила количествено и качествено наблюдение на основните електронни медии по време на кампанията и изборите.

„Покритието от медиите на кампанията беше ограничено, категорична е тя. "Различни кандидати и партии са имали ограничена възможност да представят своите идеи, а това ограничава и избирателите.“

По думите ѝ е липсвал анализ на политическата кампания заради ограниченията в редакторските политики.

Друг проблем, който продължава от години и в печатните, и в електронните медии, е била липсата на различие между редакторско и платено съдържание.

„Проблемите, които сме виждали в миналото, остават“, смята Де Зулуета.

Повече за мащаба и констатациите на мисията на ОССЕ  - за медиите, машинното гласуване, финансирането на кампаниите по време на избори в България може да разберете от видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:34 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 1
дядя Вова
преди 3 години
Тана де Зулуета > E то от племето Зулу е нормално бавно да загряват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още