От гледна точка на това колко години са минали, присъединяването ни в Шенген би трябвало да бъде естествен процес, за да бъде изпълнен основният критерий на ЕС за свободното придвижване на хора. Това коментира проф. Димитър Димитров, ректор на УНСС и ръководител на Катедра "Национална и регионална сигурност", в ефира на предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
Той припомни, че България отдавна участва в шенгенската система – използваме информационната система, служителите от гранична полиция са минали много обучения и работят с тях. Според Европейския съюз всички технически изисквания са изпълнени.
„Надявам се да не сме на една крачка от влизането ни в Шенген, а наистина да влезем в скоро време. Ние сме равноправен член на Европейския съюз. Въпросът с Шенген продължава да бъде проблем за нас. Надявам се за по-решителна намеса от страна на Европейския парламент, който да придвижи този процес“, каза проф. Димитров.
Той е на мнение, че проблемите, свързани с корупцията и взаимодействието на различни лица от държавната администрация с хора от престъпния контингент, са сред пречките да бъдем приети в Шенген.
Повече за кандидат-студентската кампания в УНСС, за предимствата на университета, реализацията на студентите и кариерното им развитие може да видите във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 3 години Естествено че корупцията е пречка, да купиш табелите Шенген и да инсталираш програма на компютъра за обмен на данни е само повърхността на тази зона, същината е доверието в безпристрастното пропускане на преминаващите външните граници на държавата според общо приетите закони и етика на тази общност. Това е трудното за постигане и това спира България. Всеки иска да е в Шенген и да няма граници, да се спазват законите но само за него да направят изключение като вкарва един камион стока без документи от Турция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар