Нови данни показват, че няма опасност от замърсяване на българското крайбрежие след експлозията в петролната рафинерия в Румъния, съобщава пресцентърът на Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Анализът е направен на база компютърна симулация, която обхваща периода от 2 до 10 юли 2021 г. За този времеви период не се наблюдава навлизане на движещи се върху морската повърхност обекти в Изключителната икономическа зона (ИИЗ) на България.
Симулацията е изготвена от „Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона“ във Висшето военноморско училище „Никола Йонков Вапцаров“ (ВВМУ).
Според изображения от европейския сателит Сентинел-1А от сутринта на 3 юли в района на аварията не се наблюдават разливи.
С цел наблюдение за евентуално замърсяване на въздуха РИОСВ-Варна е позиционирала Мобилна автоматична станция (МАС) за контрол на качеството на атмосферния въздух (КАВ) в с. Дуранкулак. Първоначално измерените концентрации от станцията са значително под пределно допустимите норми.
Измерванията на разположените в град Варна и град Девня автоматични измервателни станции (АИС) за контрол на КАВ към 15 ч. също показват, че всички регистрирани стойности в АИС са значително под пределната стойност на средночасовите норми за опазване на човешкото здраве.
Експлозията в най-голямата румънска рафинерия на брега на Черно море, в близост до Констанца, се случи вчера. При инцидента има поне двама пострадали с изгаряния, съобщиха местните власти.
Рафинерията Petromidia е собственост на KMG International Group, в чиято структура е и Rompetrol. Тя е изградена през 1975 година и на два пъти в периода 1990 - 2000 румънското правителство неуспешно опита да я приватизира.
Симулацията можете да видите във видеото: