За три години България трябва да направи поредица от реформи, за да преминем към въвеждане на еврото. Това каза пред бТВ финансистът Любомир Дацов.
Според него те са структурни, като целта е икономиката ни да стане по-конкурентоспособна.
Дацов е на мнение, че Националният план за въвеждане на еврото в България, който трябва да се изпрати в Министерския съвет за одобрение, се приема достатъчно рано, за да покаже точния срок и механизъм за въвеждане на европейската валута.
По думи на финансиста обикновените хора ще разберат за смяната от лев на евро „от петък за понеделник", за да се избегне спекула.
„Ползван е балтийският опит, който не позволи да се правят спекулации“, даде пример Дацов.
Финансистът обясни, че в плана е разписан механизмът, по който ще става обмяната на левовете в евро, както процедурата със сметките и депозитите в банките.
„Ще има период, в който левовете ще важат за месец заедно с еврото. Много от нещата са въпрос на часове. При добра готовност на централната банка, едномесечният срок не дава възможност за спекулации. Властите трябва да обяснят добре какво предстои да се случи“, съветва той.
Според Дацов преди това трябва да е готова комуникационната стратегия.
„Заплатите и цените могат да имат отклонение под 1% при закръгляването", обясни Дацов и напомни, че България е с фиксиран валутен курс от толкова време. Хората нищо няма да усетят, посочи още той.
Дацов е убеден, че еврото предполага по-бързо икономическо развитие. „Това означава, че само по себе си, при равни други условия, по-добра интеграция и търговия“, каза още финансистът.
Той потвърди, че предизвикателствата пред страната ни не е въвеждането на еврото, а икономиката и пазарът да работят, защото „сега има много монополи“.
По думите му една година преди въвеждането на еврото и във валутния закон могат да се променят два текста – в магазините при покупка да бъдат въведени две цени – левова и еврова, както и данъците да се плащат в евро.
„По този начин, ще има адаптация“, смята Дацов.
Той се надява, че след въвеждането на еврото ще има повече инвестиции, но е на мнение, че трябва да има условия на инвеститорите, да има политики, създаване на закони, развиване на дух на предприемачество.
преди 3 години По полека с това евро ,една купчина глупости изговорихте.Приемането на еврото зависи от решение на съвета на Европа.Това че България си е направила план,не означава нищо.Взехте да тиражирате заглавия все едно от 2024 година еврото ще замени лева.Това е плана на България ,НО решението се взима от Европа.България може и 10 години да виси в чакалнята ,особено при тези нива на корупция,кражби и злоупотреби.На Европа втора Гърция не и трябва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар