IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Повече лечебни заведения ще могат да кандидатстват за учебни бази

Предвижда се облекчаване на процеса по получаване на одобрение и оптимизация на редица критерии

21:27 | 29.06.21 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Министерството на здравеопазвнето предлага промени в Наредбата за изискванията към лечебните заведения, които извършват обучение на студенти и специализанти. Те са публикувани в проект за изменение и допълнение на Наредба № 8 от 2019 г., качен за за обществено обсъждане.

Целта на промените е да бъдат създадени условия повече лечебни заведения да могат да кандидатстват за получаване на одобрение за обучение на студенти и/или специализанти. Това трябва да стане чрез предвиденото облекчаване на процеса по получаване на одобрение на лечебните заведения за извършване на дейности по обучение на студенти и/или специализанти, като в същото време се запази целта одобрение да получават само лечебни заведения, които биха могли да осъществяват обучението, посочва се в мотивите към проекта. 

Лечебните заведения ще имат по-голяма ангажираност към обучението им, като за целта в проекта е предвидено изискване за договореност на кандидатстващото за одобрение лечебно заведение с друга база за обучение за модулите и разделите от практическото обучение по съответната следдипломна специалност, които лечебното заведение не може да проведе.

С измененията ще се облекчи и процесът по извършване на проверка на съответствието на лечебното заведение с критериите и условията на наредбата, включително избягване на допълнителното финансово натоварване на кандидатстващото лечебно заведение, свързано със заплащане на командировъчни разходи на експертната комисия.

В проекта на Наредба се предлага и оптимизация на изискванията към лицата, които могат да бъдат включвани в експертните комисии за проверка на съответствието. 

В момента лечебните заведения имат право да обучават студенти и/или специализанти, само ако са получили одобрение от министъра на здравеопазването. Регламентирани са голям брой индикатори за изпълнение на критериите, на които трябва да отговаря структурата и организацията на дейността в лечебното заведение, необходимото оборудване и квалификацията на персонала, за да може да се осъществява обучението, като голяма част от индикаторите не са пряко свързани с провеждането на обучение, пише още в мотивите на служебния здравен министър Стойчо Кацаров към проекта.

Оптимизирането на индикаторите (по брой и по съдържание) в настоящия проект на наредба предвижда: отпадане индикаторите, които нямат пряко отношение към обучението на студенти и/или специализанти; намалява се изискването за броя на работещите в лечебното заведение на пълно работно време по трудов договор специалисти с придобита специалност и трудов стаж по нея не по-малко от 5 години от двама на един; отпадане на изискването за минимално второ ниво на компетентност на кандидатстващите клиники/отделения; въвежда се изискване за наличие на договореност на лечебното заведение с друга база за обучение за модулите и разделите от практическото обучение по съответната следдипломна специалност, които лечебното заведение не може да проведе.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:46 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още