„Очаквам промени при цените на пшеницата и царевицата в посока надолу. Очаква ни по-голямо предлагане на суровини, отколкото търсене през следващата година“, прогнозира той и добави, че фактори като курса на долара и еврото също могат да окажат влияние.
Симов посочи, че при хлебната пшеница има ръст с около 25% за България на годишна база; 20% в Черноморския регион, 27-30% на Атлантическото крайбрежие, което според него се дължи на по-слабата реколта през миналата година.
Има ръст и в цената на царевицата – до над 200-230 долара на тон от 160 долара през лятото на 2020 г.
„В САЩ царевицата поскъпна с 44% за една година, което се дължи на повишената консумация. Тази година е отбелязала и рекорд на производството на царевица в световен мащаб – 1,195 млрд. тона по прогнози на Световния съвет по зърното“, каза директорът на Софийска стокова борса.
Той напомни, че прогнозите за лошо време в Северна и Южна Америка не се оправдаха, затова очаква новата реколта да намали цените на суровината. „Цената върви леко надолу пред последните месеци, но не можа да навакса ръста от преди това“, смята Васил Симов.
Що се отнася до металите, той заяви, че те станаха борсовата стока, което не зависи само от търсенето и предлагането, но и политиките.
„Може да се очаква застой или дори повишаване“, смята Симов.
Петролът е поскъпнал с 46% до 76 долара за барел от юни 2020 г. насам и това се отразява и в цените на продуктите по веригата.
„Повече от 10% е увеличението при горивата на дребно. 76 долара за барел няма да са най-високите стойности, а и предстоят летните месеци“, коментира директорът на ССБ, като напомни, че има и други непазарни фактори, които влияят на цената.
Очаква се световна реколта от слънчоглед от около 54 млн. тона (40-45 млн. тона през 2020 г.).
„В България следим пазарите в Русия и Украйна и оттам си вадим изводите. Цената на слънчогледа се е повишила двойно през последната година“, добави Симов.
Какво се промени в Софийска стокова борса за 30 години от създаването й? Как върви търсенето на основните борсово-търгувани хранителни суровини? До каква стойност може да стигне цената на суровия петрол? Как ще повлияят цените на стоките върху инфлацията?
Повече за цените на суровините и движенията на пазарите може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.