Здравната система у нас има нужда от по-добра организация, а не от чудо. Много са нещата, които могат да бъдат променени. Това каза по БНТ служебният министър на здравеопазването Стойчо Кацаров.
Той посочи, че в краткия мандат на служебния кабинет това няма как да се случи, но е направил стъпки, така че съвместно със Здравната каса и Лекарския съюз да се зададе посока. „Посока в това да се премахнат ненужните изисквания, да се премахнат лимитите, да се овласти пациентът, да се включи пациентът в контрола на медицинските дейности и по този начин той да стане важният човек в системата. В тази посока трябва да са промените", заяви министърът на здравеопазването.
Той обърна внимание и на нуждата от промяна в методиката на заплащане на медиците на първа линия, защото „понятието медик на първа линия е много общопонятно“. В действително пари получават и хора, които никога не са имали досег с пациент, който има коронавирус. Това не трябва да е така, категоричен е Стойчо Кацаров.
По думите на Кацаров сега България се намира в зелената зона сред страните в Европа, които са с най-ниски показатели по отношение на коронавируса, но това не трябва да ни успокоява. Той предупреди, че една нова вълна може да ни върне в позицията от пролетта и да сложи край на туристическия сезон.
"Ние нямаме пълен контрол върху разпространението на вируса и инфекцията. Вече регистрирахме появата на индийски щам. Ако този процес продължи, не можем да изключим със сигурност вълна, включително и през лятото. Единственият начин да се предпазим от последваща вълна и неприятности си остава ваксинацията", допълни той.
Кацаров коментира, че засега не се налага да се прилагат други ограничителни мерки.
"Ако България продължи да бъде в зелената зона по разпространение на COVID-19, е възможно да се разшири обхватът на хората, които да се движат без маски. Това ще стане, като бъдат включени други обществени обекти с по-голям персонал, но само ако хората са ваксинирани", каза министърът.
Относно ваксинацията министърът каза, че в страната се е създала негативна нагласа към ваксинациите, а сега целта е да бъде проведен разумен разговор с хората и те да бъдат убедени в нуждите от ваксинацията. За него летният сезон е добра възможност за имунизация.
Кацаров отбеляза, че според статистиката 20-25% от медиците са ваксинирани, което не е добър знак, защото се създава риск за хората, които се обслужват. В много страни това да си се ваксинирал се обвързва с възможността да работиш в здравната система, допълни той.
През последния месец броят ваксинирани над 60 години се е удвоил, но това не е достатъчно, това са 40-45% от всички в тази група, посочи още министърът. Те продължават да бъдат приоритет за ваксинацията, защото ако са ваксинирани, това е достатъчно да се облекчат мерките. „При пациентите под 40 години дори да се влезе в болница, смъртността е ниска", обясни Кацаров.
Стойчо Кацаров отново заяви, че кризата може да се управлява много по-добре и мерките да са много по-добри.
По отношение на трансплантациите министър Кацаров заяви, че днес ще се разглежда в ръководството на Министерството на здравеопазването пакет от промени в наредбата за трансплантации в медицинския стандарт, които са предложени от експерти с цел да се подобри трансплантационният процес именно в частта на донорството.
"Има организационни проблеми, които трябва да бъдат коригирани. Първото нещо, в което трябва да убедим хората е, че повече такива злоупотреби за тези, за които се сигнализираха, няма да бъдат допускани. Част от промените са насочени в тази посока", допълни той.