България остава в групата държави от Европейския съюз (ЕС), характеризирани като развиващи се иноватори, като напредъкът е минимален в сравнение с предходните години, показва годишният доклад на ЕС за иновациите.
Страната ни е на предпоследно място по иновации, като след нас изостава само Румъния. В същата група са и Латвия, Полша, Словакия, Унгария и Хърватия.
В групата на умерените иноватори са Гърция, Португалия, Литва, Чехия, Испания, Словения, Малта, Кипър, Италия. В групата на силните иноватори попадат Франция, Естония, Ирландия, Австрия, Люксембург, Германия, Нидерландия.
Водещите иноватори в ЕС са Швеция, Финландия, Дания и Белгия.
иновации
Илюстрация: ЕК
Иновациите в България
Страната ни получава отлични и много добри оценки по показателите технологии, свързани с околната среда, приложения за дизайн, приложения за търговски марки. Добри са и резултатите по отношение на проникването на широколентовата връзка в страната, заетост на ИКТ специалисти, интелектуални активи.
По останалите показатели обаче страната ни изостава, например публични инвестиции в научна и развойна дейност, правителствена подкрепа за разходите за научна и развойна дейност, разходи за рисков капитал, заетост в сектори, интензивни на знание, продуктови иновации, иновации в бизнес процесите и т.н.
иновации
Изключително висок е делът на неиноваторите, които не проявяват склонност към иновации. Малко са и предприятията, които предоставят обучение в ИКТ сектора, както и делът на иновативните предприятия.
Иновациите в ЕС
ЕС продължава да подобрява своята иновативност. Средно иновационните постижения се увеличават с 12,5% през 2020 г. спрямо 2014 г.
Наблюдава се и сближаване в рамките на ЕС, като при страните с по-ниска ефективност се отчита по-бърз растеж от тези с по-висока ефективност.
Пет държави в ЕС са подобрили резултатите си с над 25 процентни пункта - Кипър, Естония, Гърция, Италия и Литва.
В глобалния пейзаж ЕС се представя по-добре от своите конкуренти като Китай, Бразилия, Южна Африка, Русия и Индия, докато Южна Корея, Канада, Австралия, САЩ и Япония имат преднина по отношение на ЕС, отчитат от Комисията.