IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Министърът на отбраната: 99% от обществените поръчки са без конкурс

Практикувано е и масово авансово плащане по тях, преди да са започнали, обясни служебният министър на отбраната

10:24 | 07.06.21 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимки:&nbsp;Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group&nbsp;</em></p>

Снимки: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group 

Имам съмнения, че не са защитени интересите на Министерството на отбраната и на българската държава. Възлагани са обществени поръчки без конкурс, с посочване на изпълнител - за миналата година 99% от обществените поръчки са с посочване на изпълнител. Законът за обществените поръчки посочва възможността за избор на един изпълнител без конкурс при определени условия. А в Министерството на отбраната това е практика.

Това заяви по БНТ служебният министър на отбраната Георги Панайотов.

Миналата седмица на пресконференция той съобщи, че някои от данните са предадени на прокуратурата и също така на АДФИ заради съмнения за нарушаване на финансовата дисциплина.

Според него е трябвало спокойно и мъдро да се изчака становището на тези две институции. По думите му сме свидетели на едно говорене вече няколко дена, по време на което се изнасят факти избирателно, т.е. парчета от истината. 

"Като министър на отбраната в момента, аз поднасям фактите такива, каквито са. А те са, че в МО са правени и са възлагани обществени поръчки без конкурс, а с посочване на изпълнител, а също така е практикувано и масово авансово плащане на тези поръчки, преди още да са започнали", обясни служебният министър.

Според него твърдението, че всичките тези поръчки са проведени без да е организиран конкурс, защото фирмите, които е трябвало да бъдат избрани, е трябвало да имат сертификат за достъп до класифицирана информация на НАТО, е част от истината. Той попита защо тази практика, наследена от бивши министри, не е помислено дали е добра и дали тя защитава интересите на държавата? Малко по-критично е трябвало да бъде подходено към това.

"80% от обществените поръчки са проведени при 100% авансово плащане, т.е. дава се на изпълнителя и 100% от сумата се превежда. Има указание на МФ да се избягват авансовите плащания. Бяха цитирани едни вътрешни правила на МО, с които се обясняваха тези действия. В тях също се говори за пазарни проучвания, а нямаме документи такива да са правени", каза още служебният министър.

Той коментира и сделката за двата бойни кораба, които "Люрсен" строи в български корабостроителници за 1 млрд. лв., и които са без въоръжение. Според него тази сделка е добра. Въпросът е, че българската общественост е била на тъмно за това, че корабите са закупени без да са закупени боеприпасите.

"Беше дадено сравнение: когато си купуваш кола, не си купуваш резервни гуми. Искам да припомня, че сделката за Ф-16 е с боеприпасите", допълни Панайотов.

Панайотов смята, че докладът на САЩ и санкциите показват, че доверието къв нас е било разклатено. Това, че Министерството на финансите на САЩ излезе с такова категорично решение, с тежки санкции, това означава според него, че доверието е изчезнало преди това. И на практика с тези санкции се казва, че България не може да се справи с борбата срещу корупцията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:00 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още