IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Мярката за подкрепа на заетостта 60/40 се удължава до края на юли

100 млн. лева от държавния бюджет е остатъчният ресурс за целта, обяви Гълъб Донев

12:05 | 04.06.21 г.
<p>
	Гълъб Донев (в средата)&nbsp;<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Гълъб Донев (в средата) Снимка: БГНЕС

Мярката за подкрепа на заетостта 60/40 ще бъде удължена с още два месеца – за юни и юли, в рамките на нотифицираните средства от 1,5 млрд. лв. Това обяви министър на труда и социалната политика Гълъб Донев, който заедно с министъра на финансите Асен Василев и министъра на икономиката Кирил Петков представи нови икономически стимули в подкрепа на бизнеса.

Към момента изразходваният ресурс по мярката е малко над 1,4 млрд. лева, така че с остатъка тя може да се удължи, посочи Донев. 100 млн. лева от държавния бюджет е остатъчният ресурс, поясни министърът.

Новият дизайн на мярката 60/40 сега се уточнява с Европейската комисия. След като има информация дали ще бъде одобрена, ще бъде дадена информация за новия дизайн, допълни още социалният министър.

„Бизнесът и хората нямат време, за да се предлагат нови мерки“, коментира Донев в отговор на въпрос.

Той допълни, че ще се търсят още възможности за други мерки за подпомагане, които ще бъдат коментирани със социалните партньори.

Продължава разработването на нови мерки до края на годината, така че българските работодатели да почувстват една солидна подкрепа от държавата и да бъдат на конкурентно ниво с работодателите от страните членки в ЕС, заяви министърът.

Усеща се плавен преход от затваряне на икономиката към съживяване и възстановяване. Тези данни са затвърдени и от нивото на безработица у нас, което е 5,65% към 2 юни.

„Нивата на безработица и на заетост са критериите за възстановяване на икономиката“, посочи социалният министър.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:06 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още