Пандемията може да доведе до нови офис концепции - с по-голяма дистанция между служителите и повече индивидуално пространство, което от своя страна да насърчи креативността и ефективността.
Това каза Явор Костов, партньор в Cushman & Wakefield Forton, в ефира на предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.
„В последните години се наблюдава тенденция за работни места по обособени екипи или проекти и пандемията засили това. Работата от вкъщи беше тенденция през последните десет години, сега се засили и ще остане трайно“, посочи гостът.
Офис сградите са се променили с дигитализацията на множество процеси, особено в управлението на пространството, отбеляза той. И отчете намалена активност от страна на чужди инвеститори на пазара за офис площи. 13% от наличните в София офис помещения не са отдадени, което създава натиск върху наемодателите, но няма отражение върху крайните цени, а върху условията на договорите.
„Очаквам сградите да са пълни до края на годината. Това би възстановило тяхната капитална стойност – тези сгради ще останат използваеми, за което имаше опасения миналата година“, каза Костов.
Той не очаква преобладаващата част от компаниите да намалят офис площите си с повече от 10%. Реорганизацията по време на кризата е засегнала не толкова площите и разходите за наем, колкото осигуряването на удобства и възможности на работещите от вкъщи служители.
Около 50% от компаниите се подготвят за частично връщане на служителите в офисите при гъвкав модел на ротационен принцип, хот дескинг или заради определена дейност“, каза Костов, представяйки резултатите от третото изследване на пазара в условията на пандемия, проведено от Cushman & Wakefield Forton сред 43 000 служители в офис сектора.
„Подобни са тенденциите и в Европа – дигитализация, ротационен принцип за работа в офиса“, каза гостът.
Целия разговор гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.