Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Бойко Рашков потвърди късно в четвъртък пред БТА информацията, че политици са били подслушвани от две служби - ДАТО и ДАНС.
Това се случи, след като в сряда и четвъртък съпредседателите на "Демократична България" Христо Иванов и Атанас Атанасов изнесоха пред медиите данни за подобни подслушвания и настояха първоначално министърът да назначи проверка. Повод за това например е бил опитът да се стъпи на плажа в местността Росенец, съвсем близо до т.нар. летни сараи на почетния председател на ДПС Ахмед Доган през лятото на 2020 г.
Самият Рашков, който е бивш ръководител на Бюрото за контрол на специалните разузнавателни средства, поясни обаче, че въпросното звено трябва да се самосезира и да провери сигналите.
Рашков заяви още, че получил информация, според която в ДАНС се унищожават материали. По-рано днес от службата съобщиха чрез БНТ, че правят вътрешна проверка.
Три звена в службите за сигурност са подслушвали 32-ма висши политици в България, като в това число влизат както партийни лидери, така и водачи на листи на отминалите парламентарни избори на 4 април, съобщи в четвъртък пред редица медии съпредседателят на "Демократична България" и лидер на ДСБ ген. Атанас Атанасов, позовавайки се на свои източници. Става дума за политици от "Има такъв народ", "Демократична България" и "Изправи се! Мутри вън!". Пред „Свободна Европа“ Атанасов поясни, че става дума за отдел “Вътрешна сигурност” в МВР, дирекция “Контратероризъм” в ДАНС и звеното отново за контратериризъм към Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП). „Тези 32-ма политици са разпределени към трите звена и се знае кой къде е следен”, каза Атанасов. Според неговите данни 12 души са подслушвани от “Вътрешна сигурност”, други 12 от ДАНС, а останалите осем човека от ГДБОП. Той обаче не назова имената на подслушваните, но поясни, че операцията е продължила поне три месеца.
В началото на седмицата пред бТВ Рашков съобщи, че шефовете на специалните служби са в дългосрочни отпуски. Става дума за председателите на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС), Държавна агенция "Разузнаване" (ДАР) и Държавна агенция "Технически операции" (ДАТО). Впоследствие се оказа, че председателят на ДАТО Цветан Китов е в кратък, платен отпуск, а шефовете на ДАНС и ДАР са в неплатена почивка до началото на септември.
Рашков заяви, че подобно нещо е недопустимо, а ден по-късно служебният министър-председател Стефан Янев поиска прекратяване на отпуските.
*Аферата „Уотъргейт“ е свързана с незаконни действия на Комитета на Републиканската партия по време на избирателната президентска кампания през 1972 г. в САЩ. Обществено достояние става фактът, че представители на щаба на кандидата за президент и действащ към същия период президент на САЩ Ричард Никсън се опитват да монтират подслушвателно устройство в щабквартирата на Демократическата партия в хотел „Уотъргейт“ във Вашингтон. Разследванията, проведени от журналисти, и продължителното разследване от Сената на САЩ в крайна сметка вдигат булото на мащабните незаконни практики в самата президентска администрация.