В Комисията по бюджет и финанси в парламента ще се проведат изслушвания по Националния план за възстановяване и устойчивост. За това информира по БНР нейният председател Георги Ганев, който е депутат от квотата на „Демократична България“. Той поясни, че решението до 30 април е на изпълнителната власт, която може да прецени дали да изпрати или да се забави, както и каква да е формата на плана. Ганев уточни, че мораториумът в никакъв случай не забранява изпращането му.
Той обясни, че при прочита на 350 страници на плана в третия вариант е установил непълнота и несъответствия между добре разписаните стратегии, мерки и приоритети в текста и конкретните проекти, при които не се разбира как те са застъпени.
„По отношение на Плана за възстановяване и устойчивост парламентът няма правомощия. Той е изцяло в полето на изпълнителната власт“, уточни председателят на бюджетната комисия.
По думите на Георги Ганев няма време планът да се обсъжда в пленарна зала и „каквото и да направи парламентът, то трябва да е чисто съвещателно“.
„Да натрупаме цялото досие на дискусията, да го направим публично за българските граждани и да го изпратим за сведение на Европейската комисия, за да знаят в България какво се е казало. Като дойде при тях самият план, те ще имат по-плътна канава, въз основа на която да започнат своя преглед“, коментира Ганев. Той уточни, че утре изслушванията в парламентарната комисия ще продължат, за да се чуе мнението за Плана на институциите, общините, бизнеса, Икономическия и социален съвет, неправителствените организации.
„Когато се разпусне парламентът и има служебно правителство, не може да се променя бюджетът“, припомни Ганев за коментарите по повод актуализацията на бюджета. Икономистът поясни, че до момента приходите вървят по-добре от очакваното, има и пространство от 3,7 милиарда нов дълг, който все още може да бъде емитиран, защото е предвиден в бюджета.
„С внимателно управление на публичните финанси може едно служебно правителство да изкара до избори, след това вече ще има парламент и там може да се инициира промяна“, посочи Георги Ганев.
Що се отнася до бъдещето на управлението на България той даде за пример холандците, които правят „по-разнообразни и шарени коалиции“, и прогнозира, че едва ли в бъдеще ще имаме стабилни мнозинства.
„Той, суверенът, толкова много работи наведнъж казва, че всеки се опитва да привиди това, което му отърва, вътре, да го нарече „волята на суверена. Това, което чух, е, че не знам по каква причина „Има такъв народ“ не желае да предложи правителство“, коментира Георги Ганев след оповестения отказ на партията на Слави Трифонов да се ангажира със сформиране на кабинет.
Той очаква и се надява да се направи „честен опит да се сформира правителство, което да изпълни ограничен брой неща, за които може да се мисли реалистично, че ще се намери подкрепа в зала“.
Георги Ганев е на мнение, че в Плана за възстановяване има "твърде много асфалт и саниране", но има и заложени приоритети, изискани от европейските институции, свързани с устойчивост и стабилност. Според него пропуските са свързани с програмите за дигитализация и цифровизация.
преди 3 години Катеричката, преди да излаха лешника си го слага в д у *** то, защото е много умна. Защо не ги оставихте да си изпратят плана и после да ги изстържете. Вече ги пенсионирахте, лустрирахте, обезпаразитихте, като кучета ги подритнате. Това добре, но май трябваше първо планът да си го турите някъде. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Има приказка, която често беше на устата на един много умен човек, голям професионалист в своята си област. Така, звучи отговор Сигнализирай за неуместен коментар