Промените в Изборния кодекс, които се обсъждат в момента, не могат да доведат до нещо ново на изборите. Единствено мажоритарната система може да промени коренно начина, по който ще бъдат представени партиите, като редуцира броя им до 2-3 в парламента. Това каза пред Нова телевизия политологът Стойчо Стойчев.
В студиото бе и политологът Мария Пиргова. Тя изрази надежда, че изборните промени, за които се говори, ще направят вота по-прозрачен. „Тези промени обаче явно няма да са толкова съществени. Освен това изглежда, че сериозна част от тях няма да влязат в окончателния вид на закона. Няма и време, защото виждаме, че обстановката в парламента не е толкова творческа. Тя става предизборна. Има много емоции, а нашите депутати се държат сякаш са сами на този свят”, каза Мария Пиргова.
Investor.bg припомня, че на 23 април бяха приети на първо четене в пленарната зала промени в Изборния кодекс, внесени от „Има такъв народ“. Измененията регламентират гласуване само с машини в секциите с над 300 избиратели; видеонаблюдение при броенето на гласовете в избирателните секции и районните комисии; смяна на сегашната Централна избирателна комисия (ЦИК) и намаляване на състава ѝ на 15 души; експериментално електронно дистанционно гласуване на президентските избори тази година; възможност за гласуване по пощата за сънародниците ни зад граница, но при определени условия. Предложенията включват още създаване на изборен район извън страната, за да могат българите в чужбина да гласуват с преференция и за независим кандидат; отпадане на лимита от до 35 секции извън ЕС.
На въпрос може ли машинното гласуване да попречи на купуването на гласове, Пиргова заяви, че контролираното гласуване се появява в корпоративния и купения вот. „Лошото е, че доверието в машините е ниско. Вероятно машинното гласуване ще бъде прието. Не вярвам обаче да се приеме вот по пощата. Възможно е да се въведе видеонаблюдение в изборните бюра”, добави експертът.
Според Стойчо Стойчев обаче видеонаблюдението и машинното гласуване могат да намалят купения вот. „Въпреки това голяма част от хората, които са си дали гласа, вярват, че винаги може ги проверят за кого са гласували. Някои дори мислят, че това може да стане по номера на личната им карта” добави той.
Относно гласуването в чужбина Стойчев обясни, че дори ограничението за 35 секции да отпадне, това няма да промени пропорциите в следващото Народно събрание. Причината е, че в чужбина се решават максимум 4-5 мандата, обясни политологът.