IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Нехранителните вериги поискаха повече помощ от държавата

От бранша са категорични, че продължаващото затваряне на големите магазини има изключително тежки икономически последствия

12:33 | 31.03.21 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Големите нехранителни вериги призоваха държавата да разшири обхвата на сегашните мерки за компенсации на затворени бизнеси, защото начинът, по който са формулирани в момента, не покрива разходите на засегнатите компании. Според тях затварянето на големите магазини за нехранителни стоки води по-скоро до повишаване на риска от разпространение на коронавирус, отколкото до овладяване на пандемията. Това е становището на Сдружението за модерна търговия (СМТ) по повод на удължаването на ограниченията в този сектор от търговията на дребно, обявено със заповед на министъра на здравеопазването от 30 март 2021 година.

„При неработещи големи магазини, клиентският поток се пренасочи към малки търговски обекти, където е трудно да бъдат спазвани предписанията на здравните власти. До момента водещите ритейлъри доказаха, че могат да осигурят дистанция при пазаруване, контрол на достъпа, дезинфекция и пълно спазване на всички предвидени противоепидемични мерки“, пише още в позицията. 

От бранша са категорични, че продължаващото затваряне на големите магазини има изключително тежки икономически последствия не само върху търговците, но върху цялата екосистема от свързани със сектора на търговията на дребно бизнеси и може да доведе дори до фалити и ръст на безработицата.

От СМТ уверяват, че големите магазини имат капацитета да осигурят спазване на противоепидемичните мерки и подчертават, че затварянето води до отрицателен ефект върху сектора и държавния бюджет, без да има гарантиран положителен здравен ефект.

Държавата трябва да компенсира и подкрепи компаниите от сектора, за да не се стигне до фалити, категорични са от бранша.

В позицията на СМТ се изтъква, че за разлика от малките и средни предприятия, големите търговци могат да се възползват само от мерките 60/40, „Заетост за теб“ и „Запази ме“, през които е предвидена компенсация и подкрепа по отношение на разходите за труд и запазване на екипите. В същото време, при почти нулеви приходи, всички останали техни разходи продължават да текат, което води до много тежки последици за дружествата.

Сдружението за модерна търговия настоява:

  • Обхватът на мярка „Подкрепа чрез оборотен капитал за МСП“ през НАП, която предвижда подкрепа за затворени малки и средни предприятия в размер на 10% от оборота без ДДС, да бъде разширен и към големите компании.
  • Обхватът на мярка „Подкрепа за средни предприятия по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ също да бъде разширен към големи предприятия.
  • Да се разшири обхватът на програма „Запази ме“, като в нея да могат да бъдат включени и служители на затворени обекти, които към момента нямат право на компенсации по мярката. Това са юристи, финансисти, служители за дистанционно обслужване на клиенти, охрана, поддръжка и така нататък.
  • Редуциране на данък сгради и такса смет за периода на затваряне на обектите;
  • Замразяване на данъчните плащания за периода на затваряне на обектите.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:05 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още