Бъдещият завод за ваксини на „Биовет“ – Разград ще има възможност за производство на различни видове ваксини. Няма проблеми да бъдат произвеждани и ваксини срещу Covid-19 по възлагане. Това каза пред БНР Теменуга Газдова, управител на „Биовет“ – Разград, след като миналата седмица стана ясно, че фармацевтичната компания за производство на лекарства за ветеринарната медицина „Биовет“ ще строи нов завод в Разград.
Компанията стана инвеститор клас „А“, след като министърът на икономиката Лъчезар Борисов връчи сертификат по реда на Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ) на изпълнителния директор на фармацевтичната компания Ангел Желязков.
Инвестиционният проект на „Биовет“, собственост на братя Домусчиеви, е за изграждане на нов завод на компанията в Разград за 400 млн. лева, като ще бъдат разкрити и 350 нови работни места. С инвестицията ще се разшири инсталацията за производство на междинни продукти, инсталацията за производство на имуногенни фармацевтични продукти и фотоволтаична електроцентрала за собствени нужди.
До няколко месеца в България ще е готов завод за ваксини, каза премиерът и Бойко Борисов при посещението си в „Биовет“ – Разград.
Теменуга Газдова обясни, че в момента се реализира инвестицията за 400 млн. лева., която включва завод за ваксини на стойност около 120 млн. лева., разширение на съществуващи вече производствени мощности и фотоволтаична електроцентрала.
По думите ú вложенията са изцяло собствени и евентуално с банкови кредити без държавна помощ.
Газдова обясни, че фармацевтичният завод в Разград е проектиран за производство на различни видове ваксини.
„Могат да се произвеждат и ветеринарни, и хуманни ваксини. Целият проект и изпълнение отговарят на всички най-високи изисквания на добрата производствена практика, която се прилага във фармацевтичната промишленост. Могат да се произвеждат едновременно различни видове ваксини, защото площта на производствените помещения е около 8 хил. кв.м. Ваксините, които могат да се произвеждат, са бактериални, вирусни, живи и инактивирани“, посочи тя.
Управителят на „Биовет“ - Разград уточни, че за да има ваксини, те трябва да бъдат създадени и регистрирани.
„Ние сме производствено предприятие, не сме научен институт. Затова на първо време ще произвеждаме ваксини, които са по договор за възлагане от други фирми. В някакъв момент ние също ще започнем да произвеждаме наши ваксини, но засега нямаме такива, които са регистрирани, така да се каже, наш научен резултат".
Мощностите позволяват да бъдат произвеждани до 7000 ваксини на час, обясни тя.
Според нея думите на премиера Бойко Борисов, че в Разград ще се произвеждат български ваксини, може би трябва да се тълкуват по-общо - че в България ще се произвеждат ваксини. Тя допълни, че ако се регистрира и българска ваксина, тя би могла да се произвежда в завода в Разград.
По отношение на производството на ваксини в страната, анонсирано от премиера през уикенда, Костадин Ангелов уточни, че става въпрос за инициативата на ЕС - създаване на инкубатор HERA. Той включва обединяването на всички държави членки на политическо, експертно и регулаторно ниво. Всяка една държава ще може да кандидатства с производствените си мощности, които има.
„Ние ще се възползваме от това. Знаете, че България има изключителен опит в производството на ваксини и се надяваме да бъдем одобрени в тази посока", каза министърът, но не се ангажира със срокове.
преди 3 години Обидно е някак, ако човек им обръща внимание. Официалната политика се превърна от години в порнография, начело с тлъстия г-н Чекмеджан, с любезната подкрепа на каскет клепоушков - така повече улавя руските "шпиони" - у нас други няма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар