Според него инвестициите трябва да дойдат от тарифата на водата на принципа „Замърсителят плаща“.
„Когато се случи водната криза в Перник се надявахме, че тя ще доведе до положителни промени. За съжаление, заради пандемията тя остана на втори план. Смятам, че решението, което държавата взе за създаването на общ ВиК холдинг, в който да участват всички водопреносни дружества, дългосрочно ще се окаже правилно“, смята експертът.
Симидчиев посочи, че холдингът започва да набира сила и вече е подпомогнал няколко предприятия в Добрич и Шумен, а напът е това да направи в Перник и Сливен.
„Холдингът започва да изпълнява конкретни инвестиционни проекти. Работят по две национални програми, свързани с енергиен одит и национално решение за утайките“, съобщи той.
Симидчиев напомни, че днес отбелязваме Световния ден на вода и информира, че сред целите на ООН е до 2030 г. всички страни да имат достъп до питейна вода и канализация.
„През 2017 г. 71% от страните в световен мащаб имат безопасно централизирано водоснабдяване. За сравнение, през 2000 г. та са били 61%, наблюдава се прогрес. 45% от страните по света имат безопасно пречистване и отвеждане, като преди 17 години процентът е бил 28%. Прогресът в световен мащаб е много по-висок“, коментира Добромир Симидчиев.
Ценим ли водата и нейното значение за икономиката? Защо Израел е световен лидер в опазване на водата?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.