Това, което липсва в момента, е разговор за мерки и икономически политики, насочени към растеж, към бързо възстановяване. Трябва да имаме модел и механизъм за бързо възстановяване. Това каза в ефира на БНТ икономистът Лъчезар Богданов. Той добави, че е важно да се зададе въпросът дали и кога бизнесът ще има идеи за ново наемане на хора и инвестиции.
„Следващите 2 години трябва да има мощен импулс и инвестиции. В момента няма изненада в затварянето, ще пострада най-много всичко, което е свързано със свободното време, но е ключово колко време ще продължи ограничението“, каза Богданов.
Той обясни още, че по-добрата практика е да има само една или две схеми, по които да се подпомага бизнеса, а не всеки път да се въвеждат нови.
„Простата схема 60/40 сработи, тя е работеща мярка, пари отиват при бизнеса. Това със затварянето на бизнеси е проблем, но той не е само за България", допълни Лъчезар Богданов.
Той добави, че трафикът на пътници през февруари е с 87% по-нисък и е очевидно, че хората не пътуват и има структурен проблем в сферата на туризма. По думите му, ако случаите намалеят и ваксинацията напредне, икономиката няма да изпита нов шок.
Малко по-различна позиция обаче изрази съветникът на председателя на Българска стопанска камара (БСК) Димитър Бранков. Според него има доста сигнали за забавяне на плащанията към пострадалите от затварянията фирми и помощта не стига до всички навреме.
„Два пъти повече работодатели са съкращавали хора, отколкото да се възползват от мерките, а част от ограниченията бяха излишно усложнени“, каза още Бранков.
Той призова засегнатият бизнес да провери всички възможности за подкрепа и да се консултира с Агенцията по заетостта и Министерството на икономиката, алгоритъмът обаче според него остава неясен в общите му рамки.