Той посочи, че частните болници в нашата страна имат 20-процентен дял от общите легла, които са около 50 хиляди за цялата страна. Грудев отбеляза, че спрямо изискването на здравното министерство за предоставянето на 20% от леглата им за лечение на болни с Covid-19, те разполагат с около 10 хиляди такива легла.
“Има частни болници, които няма как да разкрият такива легла - това са по-малките и специализираните”, изтъкна Грудев и посочи, че в общини като Дупница например, има една частна и една държавна болница, като частната дори поема повече пациенти с Covid-19 от държавната.
Гостът заяви, че частните, общински и държавни болници си сътрудничат по отношение на кадрите.
“Само в условията на заедност можем да преодолеем тази сериозна пандемия”, убеден е той, но подчерта, че в много от малките болници липсва достатъчно апаратура.
Красимир Грудев съветва да има противоепидемични мерки за лекуване на пациентите по болниците, които да предпазят системата от прекомерен „приливен натиск“ от тези, които се нуждаят от лечение.
Според госта преустановяването на плановите операции в условията на пандемия не е подходящо решение, тъй като много от пациентите, нуждаещи се от различно лечение от това срещу Covid-19, го отлагат и в резултат състоянието им се влошава.
Той препоръча да не се затварят специализираните болници, а всяка поотделно да преценява дали може да лекува всички пациенти - с Covid и с други заболявания.
По отношение на процеса по ваксинации Грудев изтъкна, че броят на личните лекари в България е 4500 и това е “сериозна армия”, като заяви, че макар някои от тях да нямат условия за съхранение на ваксините, имат възможност да имунизират по много пациенти на ден, затова не трябва да бъдат изключвани от процеса.
Има ли пропуски в мениджмънта на общинските и държавните болници? Как се процедира при появата на болни от коронавирус?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването “Бизнес старт” гледайте тук.