Новият ред за държавните предприятия ще се забави с още една година, става ясно от предложения за промени в правилника за прилагане на Закона за публичните предприятия, публикувани за обсъждане на портала за обществени консултации strategy.bg.
Законът дава рамка за създаването на държавни и общински предприятия, публикуването на финансовите им отчети, назначаването и заплащането на ръководствата им и като цяло политиката на правителството за публичните предприятия – едно от условията за влизането на България в чакалнята на еврозоната. Той беше приет през 2019 г. и влезе в сила от 1 януари 2020 г.
Поправките са мотивирани и подписани от изпълнителния директор на Агенцията за публичните предприятия и контрол Петя Александрова.
Отделно става ясно, че изготвянето на методиката за оценка на финансовите и нефинансовите цели на държавните компании се прехвърля на Министерския съвет от Агенцията за публичните предприятия и контрол.
Още една година за писане на правилата за финансовите цели
Изготвянето на политиката на държавата за публичните предприятия ще се отложи с 1 година – вместо 31 декември 2020 г. до 31 декември 2021 г., т.е. тя ще влезе в действие през 2022 г. вместо тази година, както беше предвидено.
В правилника за прилагане на Закона за публичните предприятия се регламентира написването на методика, с която да се оценяват финансовите и нефинансовите цели на държавните предприятия, въведени със закона.
Предвижда се методиката да се пише от Министерския съвет, а не от мегаагенцията за публичните предприятия и контрол. Срокът за написването ѝ освен това се удължава на 1 година след влизането на правилника, в случая – на предложените промени, в сила. Сегашното предложение е за изготвяне на методиката 9 месеца след влизането на правилника в сила – срок, който вече изтече.
От Агенцията мотивират измененията с това, че се цели създаване на подзаконов нормативен акт от по-висока степен и с по-голяма устойчивост на изменение, така че да се гарантира еднакъв и дългосрочен подход при оценка на бизнес програмите на държавните публични предприятия.
Целта, според вносителя, е и да се прецезират сроковете с оглед пандемичната обстановка в страната и съгласувателната процедура с Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и Европейската комисия в рамките на Програмата за подпомагане на институциите в Република България по Проект „Подкрепа в реформите на Държавните предприятия в България“.