Ако работодател постави условия на своите служители да бъдат ваксинирани срещу коронавирус, при условие че имунизацията е препоръчителна, работниците могат да обжалват подобен акт. Това каза пред Bulgaria ON AIR адвокатът по медицинско право Мария Шаркова.
"Ваксините за Covid-19 са препоръчителни, което означава, че пациентът може да откаже да направи такава. За хората, които вече са на работа, могат да обжалват подобен акт от страна на работодателя. Подходът, който е по-правилен, е работодателите да стимулират своите служители да се ваксинират, но не и да ги принуждават. В случай, че работодателят предприеме някакви мерки в подобна посока, служителят може да се оплаче в Инспекцията по труда", поясни тя.
При адвокат Шаркова има подобни оплаквания, но от хора, които кандидатстват за работа. Този въпрос се разисква в цяла Европа, обясни тя. "Като условие за наемане се изисква да бъде поставена ваксина или лицето да е преболедувало и да има антитела", допълни Шаркова.
Според нея трябва да се преценява за какъв вид работа става дума. „Ако търсите детегледачка за дете, което страда от хронично заболяване - съвсем логично е да търсите някого, който е ваксиниран или преболедувал", посочи тя.
Юристът допълни, че подобни изисквания биха могли да се появят за наемане на медицински персонал в лечебни заведения и домове за стари хора.
"Защото в този случай се увеличава рискът за пациенти или хората, живущи в домовете за стари хора... Но в България, за да се въведат подобни изисквания, трябва да се промени законодателството, специално по отношение на медицинските изисквания за наемане на работа", категорична е Мария Шарков. Към този момент подобно изискване би могло да се счита за дискриминационно, коментира тя.
По темата с ваксинационните паспорти и дали те ограничават правото на придвижване в Европа, Шаркова каза, че всичко зависи от начина, по който ваксинационните паспорти ще бъдат въведени от ЕК.