"Регламентът не само доближава психологическата професия до по-отговорните като юридическите и медицинските, но създава и механизъм за защита на потребителите, когато те не са удолетворени от услугата", посочи той.
Пламен Димитров уточни, че проектозаконът предоставя на потребителя пълната възможност да сигнализира до всички отговорни държавни и съдебни органи, както и до Дружеството на психолозите в България, което чрез този закон се официализира като съсловна организация и конституира нейните стандарти на практика.
"Законът постановява всички, които упражняват професията на психолог, да бъдат регистрирани в публичен регистър с всички данни за тяхната квалификация и специализация. Това практически ще изнесе от полето на дейността много самозванци и хора, имитиращи професията без нужната квалификация и без да поемат отговорност за действията си", съобщи Пламен Димитров.
По думите му психолозите в публичния регистър сега са 1100.
"При съмнение за нарушение ще бъдат предприети всички стъпки, предвидени в законодателството, като практически ще се информира прокуратурата да бъде започнато разследване и вътрешната етична комисия да направи одит", обясни психологът.
Той информира, че от 2007 г. Дружеството на психолозите е член на Европейската федерация на психологическите асоциации.
„Но липсата на закон не ни позволява да прилагаме европейски политики и стандарти, които в отделните области на психологията, са много напреднали. Сега законопроектът действително би позволил на Дружеството да се присъедини към европейската научна и практическа област в психологията“, потвърди Димитров.
Психологът потвърди, че психолозите са били търсени по време на пандемията и бизнесът е работил по много програми с тях.
Той обаче е на мнение, че имаме много да наваксваме що се отнася до поведенческата психология, която е особено необходима в икономиката, защото е „стратегически ресурс“.
Пламен Димитров смята, че трябва да се работи за повече устойчивост в помощ на хората, особено по време на пандемията с консултации за психичното здраве при променените условия на труд.
Той се надява, че ще се увеличава капацитетът на психолозите и те ще работят за превенцията.
Идва ли краят на „самозванците“ при психолозите? Как ще се проверява правоспособността на психолозите? Защо българите се обръщат към психолог? Защо специалността „Психология“ е сред най-желаните за обучение във ВУЗ-овете?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.