Българската икономика се е свила с 3,8% в края на последното тримесечие на 2020 г. спрямо същия период на 2019 г. Това показва експресната оценка на Националния статистически институт (НСИ), публикувана днес.
Въпреки че спадът е сериозен, той се забавя, след като за периода април-юни 2020 г. икономиката се срина с 4,6%, а през периода юли – септември БВП на страната намаля със 7,8%, което е най-големият икономически спад от 1997 г. насам.
Припомняме, че през второто тримесечие на миналата година в България, както и в редица държави по света, бяха въведени строги противоепидемични мерки с цел ограничение на първата вълна на пандемията от коронавирус.
На годишна база крайното потребление регистрира спад от 5,7%, а бруто образуването на основен капитал намалява със 7,9% през четвъртото тримесечие на 2020 г. спрямо съответното тримесечие на предходната година. Износът на стоки и услуги намалява с 11,2%, а вносът на стоки и услуги - с 3,9%.
На тримесечна база през четвъртото тримесечие на 2020 г. икономиката на страната нараства с 2,1% спрямо третото тримесечие, показват още данните на НСИ. През периода юли-септември обаче БВП се повиши с почти 4% спрямо второто тримесечие.
nsi1
От данните се вижда още, че основната причина за регистрирания икономически ръст през четвъртото тримесечие спрямо предходното е увеличението на износа на стоки и услуги с 11,3%. Крайното потребление, което се счита за основен двигател на растежа, тъй като формира над 80% от БВП на страната, намалява със 7,7% на месечна база.
Причината е в поредната порция противоепидемични мерки, както и втората вълна на пандемията. Припомняме, че през третото тримесечие крайното потребление се повиши с 3,2% спрямо второто.
Според експресните оценки за четвъртото тримесечие на 2020 г. БВП в номинално изражение достига 32,076 млрд. лв. Реализираната добавена стойност през последните три месеца на изминалата година е 27,778 млрд. лв.
Отново по елементи на крайното използване най-голям дял в БВП заема крайното потребление с 80,4%, което в стойностно изражение възлиза на 25,796 млрд. лв. През четвъртото тримесечие на 2020 г. бруто капиталообразуването е близо 6,993 млрд. лв. и заема 21,8% относителен дял в БВП. Външнотърговското салдо е отрицателно.
nsi2
преди 3 години Не става въпрос за управляващите, а за статистиката. Нормално е толкова продължителна криза да предизвика икономически спад, но можеше да е много по-зле. А щом имаш какво да депозираш, значи и ти не си чак толкова зле. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ако слушаме управляващите, то КТБ е стабилна банка и отиваме да си направим депозит там... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години икономиката спада, държавните заплати растат ... . проблема е ,че накрая всички ще плащаме чрез нашите данъци грешните решения на разни ***, които ще са мигрирали на запад за да могат да спестят заграбеното от тях ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар